Choroba Canavan
Choroba Canavan to choroba neurozwyrodnieniowa zaliczana do leukodystrofii, spowodowana mutacją genu ASPA, dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny. Opisano dwie postacie choroby Canavan - noworodkowo-niemowlęcą i młodzieńczą. Postać o początku w okresie noworodkowym lub niemowlęcym cechuje bardzo ciężki przebieg. Pierwszym z niepokojących objawów jest opóźnienie rozwoju obserwowane około 3.-5. miesiąca życia, z towarzyszącą makrocefalią, drażliwością i hipotonią mięśniową. Choroba o późnym początku jest dyskretnie wyrażona, a jej objawy mogą pozostać niezauważone. Aktualnie jest chorobą niewyleczalną - wdrażane jest jedynie postępowanie paliatywne. Jednakże trwają badania nad opracowaniem terapii genowej dla tej leukodystrofii.
Synonimy:
- ang. ACY2 deficiency - niedobór ACY2,
- ang. aminoacylase 2 deficiency - niedobór aminoacylazy 2
- ang. Aspa deficiency - niedobór Aspa,
- ang. aspartoacylase deficiency - niedobór aspartolazy,
- ang. Canavan's disease lub Canavan disease - choroba Canavan: od nazwiska amerykańskiej lekarki, neuropatolog Myrtelle May Canavan, która po raz pierwszy opisała objawy choroby;
- zwyrodnienie gąbczaste układu nerwowego lub leukodystrofia gąbczasta (nie mylić z chorobą Creutzfeldta-Jakoba),
- choroba Canavan-van Bogaerta-Bertranda.
Numery w klasyfikacjach:
OMIM
|
ORPHANET
|
ICD-10
|
Rozpowszechnienie: nieznane w populacji ogólnej. Choroba występuje w każdej grupie etnicznej, ale najczęściej w populacji Żydów Aszkenazyjskich pochodzących ze wschodniej i środkowej Europy. Rozpowszechnienie choroby w populacji Żydów Aszkenazyjskich oszacowano na 1 : 6 400 do 13 500. Choroba częściej dotyczy chłopców.
Przyczyny i dziedziczenie
Przyczyną choroby Canavan jest mutacja w genie ASPA zlokalizowanym na chromosomie 17 (17pter-p13). Gen posiada instrukcje dla prawidłowego funkcjonwania N-aspartoacylazy. Jest to enzym, który rozkłada kwas N-acetylo-L-asparaginowy (ang. N-acetyl-L-aspartic acid, NAA) znajdujący się głównie w komórkach nerwowych mózgu. Jego rola w organizmie pozostaje nadal niewyjaśniona. Z kolei N-aspartoacylaza prawdopodobnie jest zaangażowana w transport cząsteczek wody z neuronów i rozkład kwasu NAA.
Mutacje genu ASPA doprowadzą zatem do nieprawidłowego produkowania aspartoacylazy i zaburzeń w rozpadzie kwasu NAA. W przypadku postaci noworodkowo-niemowlęcej dochodzi do gromadzenia się dużej ilości kwasu NAA w mózgu - zwłaszcza w podkorowych włóknach U i astrocytach Alzheimera typu 2 w isocie szarej. Kwas N-acetyl-L-asparginowy gromadzi się także w płynie mózgowo-rdzeniowym, osoczu krwi i moczu. W postaci młodzieńczej choroby akumullacja kwasu NAA jest mniejsza. Nadmiar kwasu NAA w mózgu doprowadza do wystąpienia objawów choroby Canavan.
Akumulacja kwasu w mózgu na skutek utrudnionego metabolizmu, może przyczyniać się do niszczenia osłonek mielinowych. Brak tych osłonek na neuronach zakłóca prawidłowy rozwój mózgu.
Choroba Canavan jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny.
Objawy i diagnostyka
Pierwsze objawy choroby mogą zostać zaobserwowane już w okresie prenatalnym, ale również w każdym innym okresie życia, aż do wieku dorosłego. Noworodkowa lub niemowlęca postać choroby Canavan występuje najczęściej, a do jej cech charakterystycznych zaliczamy:
Pierwsze objawy choroby mogą zostać zaobserwowane już w okresie prenatalnym, ale również w każdym innym okresie życia, aż do wieku dorosłego. Noworodkowa lub niemowlęca postać choroby Canavan występuje najczęściej, a do jej cech charakterystycznych zaliczamy:
- początek objawów około 3-5 miesiąca życia,
- opóźnienie rozwoju (dzieci nie rozwijają samodzielnego trzymania główki, odwracania się, siadania bez podparcia, raczkowania, chodu),
- makrocefalia - głowa nienaturalnie dużych rozmiarów,
- hipotonia mięśniowa - czyli osłabienie napięcia mięśniowego; wiotkie mięśnie; może przekształcić się w spastyczność i sztywność powodujacą zniekształcenia ciała oraz paraliże,
- apatia, letarg lub przeciwnie: drażliwość,
- napady padaczkowe, zaburzenia snu, ślepota, osłabienie słuchu lub jego utrata,
- trudności w karmieniu i połykaniu (refluks żołądkowo-przełykowy, zarzucanie treści do nosa).
Postać łagodna, to postać młodzieńcza choroby Canavan. Obserwuje się wówczas nieznaczną makrocefalię, łagodne zaburzenia rozwoju mowy i ruchowe, rozpoczynające się w okresie dziecięcym. Występuje nieznacznie podniesiony poziom kwasu NAA w moczu. Zaburzenia są tak łagodne, że mogą nigdy nie zostać rozpoznane jako choroba Canavan. Dzieci są w stanie uczyć się w szkole.

Chorobę Canavan można rozpoznać po zaobserwowaniu wyżej wymienionych objawów oraz wykonaniu badań specjalistycznych jak np. chromatografia gazowa ze spektometrią mas, pozwalająca na wykrycie podwyższonego poziomu kwasu NAA w moczu (krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym). W hodowli fibroblastów skóry stwierdza się niedobór N-aspartocylazy. Aktywność enzymu w białych krwinkach i płytkach krwi jest także nieobecna. Badania neuroobrazowe ujawniają zaburzenia istoty białej charakterystyczne dla leukodystrofii (rozproszone symetryczne zmiany w istocie białej w obszarach podkorowych i w korze mózgu) - w postaci łagodnej zmiany mogą być niewykrywalne.
Potwierdzeniem diagnostyki jest wykonanie badań genetycznych z uwzględnieniem ukierunkowanej analizy wariantu patogennego (dwa etniczne: p.Glu285Ala i p.Tyr231Ter u żydów Aszkenazyjskich; jeden - p.Ala305Glu nietypowy dla Żydów Aszkenazyjskich); analizy sekwencji genu ASPA oraz analiza delecji/duplikacji genu.
Diagnostyka prenatalna polega na wykonaniu amniopunkcji między 16.-18. tygodniem ciąży i pomiarze poziomu kwasu NAA w płynie owodniowym. Jeśli u obojga rodziców wykryto nosicielstwo mutacji genu ASPA - wykonywana jest biopsja kosmówki między 10.-12. tygodniem ciąży z analizą genetyczną materiału. Wykrycie nosicielstwa jest możliwe jeśli znana jest mutacja powodująca chorobę w rodzinie. Badania przesiewowe są wykonywane w populacji Żydów Aszkenazyjskich.
Diagnostyka różnicowa:
- choroba Ty-Sachsa
- zespół Leigha i inne zaburzenia mitochondrialne,
- choroba Alexandra (brak piku NAA)
- choroba Pelizaeusa-Merzbachera,
- adrenoleukodystrofia,
- leukodystrofia metachromatyczna.
Możliwości leczenia
Leczenie polega na łagodzeniu objawów choroby. Napady padaczkowe są leczone klasycznymi lekami przeciwdrgawkowymi. Jeśli występują trudności w karmieniu, zakładana jest sonda dożołądkowa lub PEG i tą drogą rozpoczyna się żywienie dziecka. Należy też dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Istotna jest także profilaktyka infekcji układu oddechowego (rehabilitacja, nawilżanie powietrza, higieniczny tryb życia) oraz szybkie, właściwe leczenie rozwijających się zakażeń. Z powodu zaburzeń oddychania może zostać wykonana tracheostomia. Warto wiedzieć, że z chorobą Canavan związane są pewne anomalie w obrębie dróg oddechowych, jak: zwężenie gardła, powiększenie języka i asymetria drzewa oskrzelowego. Wykonanie tracheostomii będzie wówczas zmniejszało ryzyko aspiracji pokarmu do dróg oddechowych oraz bezdechy senne.
Zalecana jest wczesna interwencja i indywidualnie dobrana fizjoterapia mająca na celu wyrównanie napięcia mięśniowego oraz zapobieganie przykurczom i odleżynom. W leczeniu spastyczności można zastosować iniekcje botulinowe. Możliwe jest nauczenie prostych metod komunikacji z dzieckiem np. potwierdzenie przez uśmiech, zaprzeczenie przez grymas. Najbardziej dotknięte niemowlęta sa w stanie nauczyć się uśmiechać, podnieść głowę i w pewnym stopniu nawiązać interakcje społeczne.
Nadzieją dla pacjentów z chorobą Canavan w przyszłości będzie terapia genowa, polegająca na aplikacji zdrowych kopii genu ASPA do mózgu, których zadaniem będzie produkowanie aspartoacylazy i rozkładanie kwasu NAA. U dzieci poddawanych tej terapii zaobserwowano redukcję objawów, ale potrzeba jeszcze dalszych badań nad długotrwałym bezpieczeństwem i skutecznością terapii genowej. Procedura wymaga interwencji neurochirurgicznej i domózgowego podania rekombinowanych wirusów towarzyszących adenowirusom (ang. recombinant adeno-associated virus, AAV), które są nośnikiem dla prawidłowych kopii genu ASPA.
Na podstawie:
- Genetics Home Reference. Canavan Disease. Reviewed: April 2015. Published: January 24, 2017
- Matalon E. et all. Canavan Disease. GeneReviews® [Internet]. Initial Posting: September 16, 1999; Last Update: August 11, 2011.
- National Organisation for Rare Disorders. Canavan Disease. 2015
- Gaillard F. et al. https://radiopaedia.org/articles/canavan-disease. Dostęp z dn. 28.01.2017
- Francois J. et all. Upper airway abnormalities in Canavan disease. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2002 Dec 2;66(3):303-7.
- Janson C. et all. Clinical protocol. Gene therapy of Canavan disease: AAV-2 vector for neurosurgical delivery of aspartoacylase gene (ASPA) to the human brain. Hum Gene Ther. 2002 Jul 20;13(11):1391-412.
Pracuję na neurologii dziecięcej na Niekłańskiej w Warszawie. Jestem pielęgniarką. Mamy właśnie dziewczynkę 6 miesięcy z potwierdzonym zespołem Canavan. Pozdrawiam AK
OdpowiedzUsuńJestem mamą Piotrusia zdiagnozowanego jako 4 przypadek w Polsce. Obecnie Piotr ma 20 lat i dzieki P. Bogu nadal jest z nami. Pozdrawiam i zapraszam na www.chomiczpiotrek.ovh.org
UsuńCoś jest nie tak z adresem www.chomiczpiotrek.ovh.org, nie otwiera się strona.
UsuńJestem mamą bliźniaczek z choroba Canavan. Dziewczynki mają 8 lat.
OdpowiedzUsuńZapraszam na naszą stronę: zosiaiantosia.pl
Jeszcze jest Ania z Kielc.Ma 10 lat.
OdpowiedzUsuń