Franio kontra Alexander - czyli słówko o rehabilitacji...

To zdjęcie już znacie:
Franek z Panią Patrycją Wiernek
podczas rehabilitacji :)
Pamiętacie Franka? Nie tak dawno publikowałam jego historię spisaną przez Mamę chłopca - Panią Anię. Z tego powodu, iż choroba Franka, czyli choroba Alexandra jest bardzo rzadka, a w Polsce jeszcze nie natrafiłyśmy na kontakt z drugą rodziną o podobnym problemie zdrowotnym, postanowiliśmy szerzyć wiedzę na temat choroby Alexandra. Tym razem z pomocą przyszła fizjoterapeutka Franka - Pani Patrycja, która szczegółowo wyjaśnia specyfikę rehabilitacji chłopczyka, a także opowiada o jego ćwiczeniach...

Problem w rehabilitacji dzieci z rzadkimi chorobami genetycznymi polega na braku wytycznych i standardów postępowania rehabilitacyjnego w takich przypadkach. Tworzy to dużą dowolność w doborze metod i koncepcji usprawniania. Programowanie rehabilitacji w takich przypadkach powinno odbywać się po wnikliwej analizie stanu funkcjonalnego małego pacjenta, problemów ruchowych i potrzeb dziecka a nie w oparciu o przypadkowe dostępne metody i środki, bowiem rehabilitacja dzieci z chorobami genetycznymi to złożony problem wymagający kompleksowego i interdyscyplinarnego podejścia do jego rozwiązania.

Rehabilitacja powinna koncentrować się na jak największym wykorzystaniu możliwości ruchowych dziecka pomimo uszkodzonego ośrodkowego układu nerwowego tak, aby dziecko mogło w pełni wykorzystać swój potencjał i uzyskać maksymalną samodzielność w czynnościach życia codziennego.

Franio jest pogodnym uśmiechniętym dzieckiem, chętnie uczestniczy w ćwiczeniach, sam inicjuje zabawy podczas ćwiczeń. Chodzi samodzielnie, nawet na dalekich dystansach nie potrzebuje chodzików czy wózka inwalidzkiego. W czynnościach życia codziennego jak ubieranie mycie, jedzenie, stara się być jak najbardziej samodzielny. Głównym problemem Frania jest centralnie obniżone napięcie mięśniowe (mięśni brzucha i pośladków), a obwodowo podwyższone napięcie mięśniowe, dotyczące głównie mięśni kończyn dolnych, okolicy międzyłopatkowej, mięśni karku karku. Miednica ustawiona jest w przodopochyleniu (co uwidacznia się wydatnym brzuchem i pupą), kolana i stopy są koślawe, ponadto podczas chodu kolana przeprostowują się, co nie tylko czasami sprawia Franiowi ból, ale w dłuższej perspektywie znacznie szybciej eksploatuje chrząstki stawowe i prowadzi to do wtórnych zmian zwyrodnieniowych stawów.

Obniżone centralnie napięcie mięśniowe skutkuje też nieprawidłowymi wzorcami w motoryce małej tzn. w ruchach precyzyjnych dłoni pojawiają się drżenia zamiarowe (trudno jest mu utrzymać kredki, małe zabawki, czy sztućce).

Problemy z napięciem dotyczą również mięśni twarzy stąd ślinienie się, wiotkość krtani, trudności z rozdrabnianiem i przełykaniem pokarmów czy wreszcie problemy w mówieniu.

Najważniejsze u Frania jest utrzymanie prawidłowego napięcia centralnego, co pozwoli zminimalizować wpływ nieprawidłowych wzorców ruchowych obciążania kończyn dolnych i uniknąć powstałych w ich skutek deformacji bioder, kolan i stóp. Przede wszystkim pozwoli mu nabywać nowych i doskonalić już zdobyte umiejętności ruchowe, które wykorzysta w życiu codziennym do uzyskania maksymalnej samodzielności teraz i w dorosłości.

Rehabilitację ruchową Franciszka uzupełniamy o Kinesiology Taping, którym wspomagamy pracę mięśni brzucha i pośladków, a także korygujemy koślawe ustawienie kolan i stóp. Przy pomocy Kinesiology Tapingu korygujemy przeprosty w stawach kolanowych. Ponadto Franio codziennie używa ortez w postaci łusek na stopy i podudzia które korygują nieprawidłowe, koślawe ustawienie stóp. Franio prowadzony jest zgodnie z koncepcja NDT Bobath. Codzienną fizjoterapię uzupełniamy również ćwiczeniami czynnymi oraz nauką czynności życia codziennego.

Proces rehabilitacji dzieci z rzadkimi chorobami genetycznymi jest długotrwały, skomplikowany i złożony, wymaga zaangażowania wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Ich rehabilitacja nie powinna być zbiorem przypadkowych działań, zabiegów, osób i terapii w czasie i przestrzeni, a celowym, świadomym lekarstwem dawkowanym z najwyższą starannością i dbałością nawet o najmniejszy szczegół.


*** Patrycja Wiernek ***
Absolwentka Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Certyfikowana terapeutka koncepcji NDT-Bobath, PNF oraz Kinesiology Taping. Fizjoterapią niemowląt i dzieci zajmuje się od 2003 roku i stanowi to jej wielką pasję, dlatego w 2013 roku stworzyła firmę ActiveBaby&Adult, która wspiera dzieci w dążeniu do zdrowia.




Komentarze

  1. Świat byłby piękniejszy gdyby nasi politycy zajęli się pożytecznymi sprawami np. dofinansowaniem badań naukowych, reformą służby zdrowia itd.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Polimikrogyria - drobnozakrętowość mózgu

Zespół Phelan-McDermid - delecja 22q13

Zespół Wiedemanna-Steinera