poniedziałek, 6 maja 2013

Pełnosprawna kuchnia: dieta ketogenna "w pigułce"

Coraz częściej słyszymy w mediach o diecie ketogennej. Oczywiście nie jest to sposób na zgrabną sylwetkę i odchudzanie. Dieta ketogenna, podobnie jak dieta cukrzycowa, są modele żywienia w określonych jednostkach chorobowych, czyli mogą wykazywać działanie lecznicze. Z dietą ketogenną nie jest jednak tak klarownie, jak z zdrową dietą w cukrzy…

Piramida żywienia w diecie ketogennej:
podstawa - tłuszcze, dalej: białka, mniej warzyw i owoców, najmniej cukrów
http://josepharcita.blogspot.com

Nie wykonano bowiem kontrolowanych prób klinicznych oceniających skuteczność diety, ale analizy dotychczasowych, niekontrolowanych badań, zostały uznane przez niektórych za wystarczające argumenty potwierdzające jej skuteczność.

Dieta ketogenna, czyli dieta tłuszczowa, polega na dostarczaniu posiłków o wysokiej zawartości tłuszczów, a niskiej białka i węglowodanów, w proporcji 4:1, czyli na 4 gramy tłuszczów, przypada 1 gram składnika pokarmowego, niebędącego tłuszczem (białko i cukry).

Dieta jest uznawana za metodę leczenia padaczek lekoopornych, zwłaszcza u dzieci. Nie przeprowadzono badań potwierdzających jej pozytywne oddziaływanie, w przypadku osób dorosłych.
W diecie ketogennej, organizm zaczyna „przestawiać się” na tłuszcze, które stają się alternatywnym źródłem energii. To z kolei wpływa na tworzenie się w organizmie ciał ketonowych, podejrzewanych o dobroczynny wpływ (m.in. prawdopodobnie biorą udział w wyrównywaniu niedoborów energetycznych, zaburzeń metabolicznych, zakwaszają układ nerwowy i mogą prezentować właściwości przeciwpadaczkowe), jeżeli chodzi o opanowanie napadów epilepsji.

Istnieją trzy typy diety ketogennej:
  • klasyczna, oparta na długołańcuchowych trójglicerydach,
  • oparta na średniołańcuchowych trójglicerydach,
  • oparta na zmodyfikowanych średniołańcuchowych trój glicerydach.

Podczas prowadzenia diety nie można zapomnieć o właściwej podaży kalorii, która dla w przypadku diety klasycznej wynosi zazwyczaj  75% na kilogram masy ciała. Jednak dostosowuje się tą wartość indywidualnie do potrzeb pacjenta. Cukry dostarczane są w warzywach i owocach. Pacjent nie może jeść słodyczy, a nawet leków, które mają w swym składzie cukier. Konieczna jest także podaż białka w ilości 1g/kg masy ciała, po to, by zapobiec zaburzeniom rozwoju u dzieci. Mikro i makroelementy, a także witaminy, powinny być uzupełniane wraz z pożywieniem. 

Istnieje również opcja podaży diety przez sondę dożołądkową. Stworzono nawet gotowy preparat – Ketocal – o właściwych proporcjach, który może być podawany właśnie w taki sposób.

W celu właściwego zbilansowania diety, trzeba korzystać z porad lekarza
i dietetyka, którzy mają doświadczenie w leczeniu padaczki za pomocą
diety ketogennej. 

Nieumiejętne stosowanie diety, może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.
Za wskazanie do diety ketogennej, pewna cześć środowiska medycznego uznaje lekooporne padaczki, występowanie niekorzystnych objawów ubocznych farmakoterapii oraz niechęć do stosowania leków.


Już niebawem kilka przepisów w oparciu o dietę ketogenną :)