Zespół Basilicata-Akhtar
Zespół MSL3, znany też jako zespół Basilicata-Akhtar to nowo odkryty zespół genetyczny, który wymaga szczególnej uwagi naukowej. Na chwilę obecną jest diagnozowany ekstremalnie rzadko, gdyż jego objawy nie są charakterystyczne i występują również w innych chorobach. W zaburzeniu tym obserwuje się całościowe opóźnienie rozwoju już od okresu niemowlęcego. U dzieci pojawia się niskie napięcie mięśniowe (hipotonia) oraz wynikające z tego trudności w karmieniu i mówieniu. Większość pacjentów jest w stanie chodzić, ale chód jest chwiejny i niepewny. Ponadto, poruszanie się ogranicza spastyczność, czyli zwiększone napięcie mięśniowe. Ponadto u dzieci występują dymorficzne rysy twarzy, a także łagodne wady szkieletowe w obrębie dalszych odcinków kończyn. Zespół Basilikata-Akhtar w równym stopniu dotyczy dziewczynek i chłopców.
- ang. Basilicata-Akhtar sindrome - zespół Basilicata-Akhtar,
- ang. MLS3 syndrome - zespół MLS3.
Numery w klasyfikacjach
OMIM | ORPHA | ICD-10 |
301032 | - | - |
Rozpowszechnienie:
Dokładne rozpowszechnienie zespołu Basilicata-Akhtar jest nieznane, ponieważ dopiero od niedawna poznano jego przyczynę genetyczną (od roku 2018). Dotychczas opisanych zostało około 50 przypadków na całym świecie, ale jest to liczba zaniżona z uwagi na trudności diagnostyczne. W Polsce wiadomo o dwóch dzieciach z tym rozpoznaniem [na rok 2022].
Przyczyny i dziedziczenie
![]() |
Hubert z zespołem Basilicata-Akhtar @uniquehubi |
Objawy zespołu
Określenie spektrum objawów zespołu Basilicata-Akhtar było możliwe dzięki analizie opisanych przypadków. Jednakże z powodu ograniczonej liczby zdiagnozowanych osób i rozbieżności między opisanymi przypadkami, zauważono, że nie każda osoba z zespołem będzie miała takie same objawy, a ich nasilenie okazuje się zmienne. Objawy, które mogą sugerować rozpoznanie zespołu, obserwowane są już w okresie noworodkowo-niemowlęcym i obejmują:
- obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia mięśniowa),
- trudności w karmieniu we wczesnym dzieciństwie (słabe ssanie i połykanie, wynikające z hipotonii mięśniowej)
- opóźnienie w nabywaniu umiejętności poznawczych, kamieni milowych rozwoju ruchowego, chodzenia oraz mowy.
Nie są one charakterystyczne, ponieważ mogą dotyczyć pacjentów z wieloma innymi zespołami genetycznymi lub zaburzeniami rozwojowymi wynikającymi np. z powikłań okołoporodowych.
Ponadto u pacjentów obserwowano zaburzenia behawioralne, ze spektrum autyzmu, spastyczność z hiperrefleksją. Ponadto obserwowano zaburzenia karmienia, którym towarzyszył refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia. U niektórych dzieci występowały także anomalie szkieletowe, w tym krótkie dłonie i stopy z pojedynczą fałdą, klatka piersiowa lejkowata lub kurza oraz koślawość kolan, palce stożkowate lub płaskostopie.
W badaniach neuroobrazowych, u większości pacjentów nie stwierdzano zmian. Jednakże niekiedy uwidaczniono niespecyficzne anomalie istoty białej lub powiększone komory mózgu.
- gęste włosy,
- makrocefalię (wielkogłowie)/brachycefalię (krótkogłowie),
- zmarszczki nakątne,
- hiperteloryzm oczny (szeroko rozstawione oczy),
- dolnoskośne ustawienie szpar powiekowych,
- szeroki lub płaski grzbiet nosa,
- odwrócone nozdrza,
- skierowane do dołu kąciki ust,
- nisko osadzone lub dysplastyczne uszy.
Możliwości leczenia
Na chwilę obecną, zespół Basilicata-Akhtar jest niewyleczalny. Proponowane są jednak terapie objawowe i podtrzymujące, w celu zredukowania liczby powikłań. Zalecana jest również regularna obserwacja stanu pacjenta. Po postawieniu diagnozy, pacjenta należy skierować do:
- okulisty dziecięcego (częste zaburzenia narządu wzroku, zapobieganie niedowidzeniu),
- otolaryngologa dziecięcego (ubytek słuchu powinien być wcześnie leczony aparatami słuchowymi lub implantami ślimakowymi),
- gastroenterologa (pod kątem problemów z odżywianiem i choroby refluksowej przełyku),
- nefrologa (USG nerek; wczesne wykrywanie nieprawidłowości budowy układu moczowego, które mogą predysponować do infekcji dróg moczowych i/lub późniejszego uszkodzenia nerek; może być wskazane leczenie profilaktyczne i obserwacja przez specjalistę nefrologa),
- ortopedy (ocena układu kostnego pod kątem wad rozwojowych, które mogą wymagać leczenia ortopedycznego),
- neurologa (regularne obserwacje neurorozwojowe i neurologiczne, ponieważ opóźnienie rozwoju, nieprawidłowości behawioralne, zaburzenia ruchowe i napady padaczkowe przyczyniły się najbardziej do obciążenia chorobą),
- fizjoterapeuty i terapeuty wspomagania rozwoju poprzez rehabilitację ruchową i terapię zajęciową.
Terapie epigenetyczne
Dzięki odkryciu mutacji w genie MSL3 prowadzących zaburzeń regulacji mechanizmów epigenetycznych istotnych dla rozwoju embrionalnego genów, otworzyły się nową ścieżkę dla przyszłych terapii epigenetycznych w hodowli komórkowej. Z teoretycznego punktu widzenia, mogłyby one złagodzić przebieg i nasilenie objawów zespołu Basilicata-Akhtar. Naukowcy z Freiburga przetestowali substancje, które zwiększają acetylację w komórkach. Są one stosowane jako leki przeciwnowotworowe - inhibitory deacetylazy histonowej (mocetinostate, panobinostat, trichostatian A). Zostały one podane do komórek ze zmutowanym genem MSL3 i zauważono poprawę w leczonych laboratoryjnie komórkach – zarówno na poziomie molekularnym, jak i komórkowym.
Opracowano na podstawie:
- Basilicata, M. F., Bruel, A. L., Semplicio, G., Valsecchi, C. I. K., Aktaş, T., Duffourd, Y., ... & Akhtar, A. (2018). De novo mutations in MSL3 cause an X-linked syndrome marked by impaired histone H4 lysine 16 acetylation. Nature genetics, 50(10), 1442-1451.
- Brunet, T., McWalter, K., Mayerhanser, K. et al. Defining the genotypic and phenotypic spectrum of X-linked MSL3-related disorder. Genet Med 23, 384–395 (2021). https://doi.org/10.1038/s41436-020-00993-y
- https://omim.org/entry/301032?search=chromosome%3AX&highlight=X
- https://msl3.org/msl3-syndrome/
- https://www.mpg.de/12281192/scientists-discover-cause-of-rare-syndrome
Komentarze
Prześlij komentarz