wtorek, 13 sierpnia 2013

Powikłania sterydoterapii: problemy ze wzrokiem

Przewlekłe, wieloletnie przyjmowanie leków sterydowych może pogarszać wzrok. Groźnymi powikłaniami ze strony oczu mogącymi pojawić się po sterydoterapii jest zaćma kortyzonowa lub jaskra.

Zaćma kortyzonowa jest chorobą, w której obserwuje się zmętnienie soczewki około roku po stosowaniu sterydów. Do jej objawów zaliczamy:
- niewyraźne, nieostre i przymglone widzenie, nawet do całkowitej utraty wzroku (jedno lub obustronne) szczególnie w słabo oświetlonych miejscach,
- problemy w ocenie odległości i związane z tym trudności w samodzielnym poruszaniu się
- u dzieci: możliwe zezowanie i drgania gałek ocznych zwane oczopląsem.
Warto wiedzieć, że zaćmę występującą w jednym oku łatwo "przeoczyć", ponieważ lekkie niedowidzenie jednego oka jest jak gdyby "kompensowane" zdrowym okiem! Zaćmę leczy się poprzez wszczepienie sztucznej soczewki. Odstawienie sterydów nie powoduje wyleczenia zaćmy. Aby w pewnym stopniu zapobiec zaćmie:
- lekarz powinien właściwie dawkować leki sterydowe (przez pewien okres zlecać małe dawki, a przez kolejny większe, następnie znowu mniejsze itd)
- wykonywać co pół roku badania okulistyczne
- przyjmować żywność bogatą w witaminę A (marchew, papryka, bataty, brokuły, dynia, oleje roślinne) i antocyjany (owoce o ciemnej skórce)
- chronić oczy poprzez stosowanie okularów z filtrem UV, a nie tych sprzedawanych w kioskach

Jaskra natomiast to choroba polegająca na uszkodzeniu nerwu wzrokowego i siatkówki, wiodące do zawężenia pola widzenia i wreszcie ślepoty. Sterydoterapia hamuje wytwarzanie substancji zwanych prostanoidami, co m.in. właśnie doprowadza do jaskry lub może powodować zaostrzenie objawów tej choroby. Objawy jaskry wynikają ze wzrostu ciśnienia w gałce ocznej i obejmują:
- ostry i silny ból oka oraz głowy
- widzenie tęczowych pól wokół świateł
- wzmożona potliwość, nudności i wymioty.
Leczenie polega na odblokowaniu kąta przesączania za pomocą leków w formie kropli. Istnieją też opcje leczenia laserowego i operacyjnego. Jaskrze można zapobiegać poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, unikanie urazów oczu, dbałość o normalizację poziomu cholesterolu, kontrolowanie stanu oczu u okulisty i wreszcie stosowanie kropli zapobiegających nawrotom objawów (na zlecenie lekarza).

Proponowane badania okulistyczne:
- badanie dna oka
- badanie przezierności źrenicy
- badanie ciśnienia śródgałkowego
zwykle co pół roku.