czwartek, 13 marca 2014

Zespół Tako-Tsubo - zespół złamanego serca

Zespół Tako-Tsubo to rzadka choroba kardiologiczna opisywana jako ostry zespół sercowy imitujący ostry zawał serca, charakteryzujący się objawami niedokrwiennymi serca, uniesieniem odcinka ST w elektrokardiogramie i podwyższeniem poziomu markerów choroby serca. Zespół ten po raz pierwszy opisano w Japonii. Nazwa Tako-Tsubo pochodzi od pułapki na ośmiornice, jakie są rozstawiane w wodach morskich podczas połowu. Związek pułapki na ośmiornice i opisywanego zespołu chorobowego jest następujący: pułapka ma kształt naczynia z wąską szyjką i szerokim dnem. Obraz serca w badaniach u osoby z zespołem Tako-Tsubo ma właśnie taki kształt jak pułapka na ośmiornice. Dlaczego zespół określono także zespołem złamanego serca? Bowiem najczęściej występuje on u osób, które doświadczyły silnego przeżycia emocjonalnego, jak np. śmierć partnera życiowego, rozwód, porzucenie przez drugą osobę...

Inne nazwy choroby: kardiomiopatia Tako-Tsubo, kardiomiopatia indukowana stresem, kardiomiopatia stresowa, zespół złamanego serca, zespół balotującego koniuszka, takotsubo syndrome, takotsubo cardiomyopathy, transient apical ballooning, stress-induced cardiomyopathy, transient left ventricular apical ballooning syndrome, ballooning cadriomyopathy, ampulla cardiomyopathy, broken heart syndrome

Rozpowszechnienie: nieznane.

Oprócz Japonii, przypadki zespołu Tako-Tsubo odnotowano w USA i Europie. Choroba zwykle pojawia się w populacji kobiet w okresie postmenopauzalnym w wieku około 55-75 lat, z rozpowszechnieniem w populacji ogólnej oszacowanym na 1: 36 000

Obraz serca i schemat pułapki na ośmiornice
From: www.textbookofcardiology.org/
Przyczyny: stres psychiczny lub fizyczny, somatyczny, wliczając w to liczbę chorób niekardiologicznych i chirurgicznych.

Objawy i rozpoznanie
Pacjenci zwykle zgłaszają podobne do bólów wieńcowych dolegliwości w klatce piersiowej lub duszność, a w zapisie EKG obserwuje się uniesienie odcinka ST i wydłużenie odstępu QT oraz w badaniach laboratoryjnych niewielkie do umiarkowanego podwyższenie poziomu enzymów sercowych i biomarkerów. Ponadto stwierdza sięprzemijające balotowanie koniuszka lewej komory serca i połowy komory serca. W przeciwieństwie do ostrego zespołu wieńcowego, pacjenci z zespołem Tako-Tsubo nie mają choroby miażdżycowej.

Najczęstszym powikłaniem zespołu złamanego serca jest wstrząs kardiogenny lub zablokowanie odpływu lewej komory serca, udar i powstanie zakrzepu koniuszka serca

W diagnostyce, oprócz badania elektrokardiograficznego (EKG) wykonuje się badania takie jak: arteriografia wieńcowa, wentrykulografia lewej komory serca i echokardiografia. Rozpoznanie różnicowe polega na wykluczeniu ostrego zespołu wieńcowego i innych postaci przemijających dysfunkcji komorowych.

Leczenie
Zmiany w zapisie EKG
From: www.nature.com
W przypadku stwierdzenia zespołu Tako-Tsubo, pacjent powinien zostać zatrzymany w szpitalu. Należy kontrolować i leczyć pojawiające się zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca i inne mechaniczne powikłania. Postępowanie terapeutyczne obejmuje leczenie wspomagające i objawowe: podawanie beta-adrenolityków, inhibitorów konwertazy angiotensyny, aspiryny i leków moczopędnych. 

Poprawa stanu klinicznego następuje w ciągu kilku tygodni, gdy podejmowane jest właściwe leczenie w ostrej fazie choroby. Rozwój powikłań choroby może doprowadzić do pęknięcia lewej komory i nagłej śmierci.

Na podstawie:

W razie wątpliwości diagnostycznych warto zwrócić się do:
Centrum Chorób Rzadkich Układu Krążenia, 
Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80,
31-202 Kraków

7 komentarzy:

 1. obawiam się, że jest to temat na eksperyment;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, 2 miesiące temu przeszłam kardiomiopatię tako-tsubo i nie był to eksperyment. Do dzisiaj odczuwam skutki, choć liczę, że czas i dobrze ustawione leki podziałają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie napisz do mnie na : weronika_wiecek@wp.pl zespół tako tsubo nawraca u mnie ciagle od 2 lat, a mam 22 lata. Chcę porozmawiac, pozdrawiam

   Usuń
 3. Właśnie jadę na koronarografie. Pierwszy tego typu incydent miałam w 2009r. Wtedy okreslono to jako dusznice bolesna niestabilna. Wczoraj drugi raz. Sama im powiedziałam o takotsubo. Mam 43 lata.

  OdpowiedzUsuń
 4. W pierwszych dniach lipca 2117r. przeżyłam incydent jakim był napad przez psa po tym zdarzeniu z bólami tępymi w klatce piersiowej w okolicach mostka z promieniowaniem do lewej łopatki, nudnościami trafiłam na odział kardiologii inwazyjnej. Po wykonanych badaniach w tym koronarografii rozpoznano ostry zespół wieńcowy pod postacią Takotsubo.Po tygodniu wyszłam do domu czuję się źle jestem słaba czasami cierpnie mi lewa ręka ogólnie siada mi psychika i lęk przed powrotem tych dolegliwości. Jestem osobą bardzo wrażliwą i wszystkim się po prostu przejmuję nie potrafię się zdystansować i zacząć po prostu olewać a może ktoś do mnie napisze i udzieli mi dobrej rady jak się pozbierać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytam,czytam i stwierdziłam że każdy organizm jest inny.Ja przeszłam w grudniu Takotsubo i powiem że trwało to długo zanim doszłam do siebie.Ustawienie leków trwa do kilku miesięcy nie mogłam się pozbierać po tym wszystkim.Prawdą jest w tym przypadku że doprowadził do tego stres który siedzi w naszej głowie.Bardzo to przeżyłam i do dziś jestem pod kontrolą psychiatry.Bez pomocy bym sobie nie poradziła i rozmowy z psychologiem też pomogły.Minęlo 7miesięcy i czuję się dobrze ,funkcjonuję i staram się myśleć pozytywnie chociaż lęk czasami się pojawia.Mam 54 lata i mam jeszcze chęć do życia.Jeśli chcesz pytać to pisz do mnie gitka40@poczta.fm Pozdrawiam i trzymaj się

   Usuń
 5. Witam Panie Muszę się zgodzić Z Panią ukryta pod pseudonimem gitka40. Na bazie swojego doświadczenia stwierdzam, że większą część problemów Z takotsubo siedzi w głowie chorego. Zauważam,że umiarkowany wysiłek fizyczny bardzo pomaga się psychicznie zresetować i zdecydowanie szybciej wraca się do zdrowia, bo poza psychiką poprawia si też ogólna kondycja organizmu. Dbanie o dietę dodatkowo wspomaga cały proces leczenia.

  OdpowiedzUsuń