czwartek, 8 sierpnia 2013

Problemy pielęgnacyjne u chorego na FOP: obrzęk stóp i kończyn dolnych spowodowany przebywaniem w jednej pozycycji

Unieruchomienie ciała np. w pozycji siedzącej w przebiegu fibrodysplazji może doprowadzać do powstawania obrzęków w okolicach kostek i stóp. Jest to wynik zastoju krwi w kończynach dolnych z powodu skostnienia i unieczynnienia mięśni, które w warunkach normalnych podczas ruchu działają jak pompa - przepompowując krew z niższych partii ciała wyżej. Unieruchomienie kończyn przez kości dodatkowe oraz specyfika choroby praktycznie ograniczają do minimum możliwości radzenia sobie z obrzękami. Jednak mimo to wspólnie coś wymyśliliśmy...Problem pielęgnacyjny


Cel działania

Zaplanowane działania

Realizacja zaplanowanych działań


Ocena efektywności działań
Obrzęk stóp i kończyn dolnych spowodowany przebywaniem w jednej pozycycji
Zmniejszenie obrzęku i poprawa komfortu.
W miarę możliwości samodzielne ćwiczenia polegające na unoszeniu palców stóp do góry i ich prostowaniu (jeśli stawy stóp nie zostały unieruchomione przez kości dodatkowe)

Układanie kończyn górnych powyżej poziomu serca np. w pozycji leżącej podłożenie pod nogi klina lub złożonych dwóch koców. Uniesienie, czyli elewacja kończyn pozwoli na usprawnienie odpływu krwi z nóg.

Głaskanie stóp w kierunku od palców do góry, połączone z wcieraniem maści poprawiającej krążenie np. z wyciągiem z kasztanowca (Esceven), arniką (Arcalen) lub heparyną (Lioton1000)

Chłodne natryski na stopy i całe kończyny. Unikanie przebywania w miejscach silnie nasłonecznionych i nadmiernie ogrzanych (ciepło rozszerza naczynia krwionośne i spowalnia przepływ krwi)

Po kąpieli: wycieranie nóg w kierunku od stopy do góry.

Unikanie zakładania skarpet uciskających (wybieranie skarpet nieuciskających), a także unikanie noszenia obcisłej odzieży.

W razie potrzeby – kompresjoterapia – bandażowanie kończyn dolnych bandażem elastycznym – zaczynając od stopy, zwalniając ucisk wraz z zakładaniem kolejnych obwojów bandaża lub zakładanie pończoch z określoną klasą ucisku (dobranych przez lekarza).

Zmniejszenie podaży soli kuchennej w diecie, a włączenie produktów bogatych w potas, które przyspieszają wydalenie wody z organizmu: pomidory, banany, ziemniaki, suszone morele.

Szczególna dbałość o skórę nad obrzękami: mycie w letniej wodzie, z użyciem łagodnych środków. Dokładne osuszanie przez przykładanie ręcznika i nawilżanie balsamami ochronnymi. [Skóra nad obrzękami jest wrażliwa na uszkodzenia!]

Wykonano wszystkie z zaplanowanych działań.
Np. Uzyskano nieznaczną poprawę stanu. Największą ulgę przynoszą chłodne natryski oraz wcieranie maści.