piątek, 26 lipca 2013

Powikłania sterydoterapii: osteoporoza


Osteoporoza to uogólniona choroba metaboliczna kości polegająca na zmniejszeniu ich gęstości. Z tego też powodu stają się one kruche i podatne na złamania. Osteoporoza nie boli, dlatego jest określana "cichym złodziejem kości". Sterydy powodują utratę masy kostnej, czyli mogą prowadzić do osteoporozy, a zwykle rozpoznaje się ją przypadkowo, gdy dojedzie do urazu i złamania. W przebiegu osteoporozy charakterystyczne są złamania kompresyjne kręgów, czyli na skutek zbyt dużego nacisku na ich trzony (jak gdyby trzony kręgów się "zapadają"). Jednak nie zawsze tak się dzieje.

Nasza Pani Magda, która przeszła długotrwałą terapię prednizonem opowiada: "na osteoporozę biorę witaminę D3 i wapń w tabletkach 2 razy dziennie. Na razie nie mam problemów z jakimiś złamaniami itp. Wcześniej też nie miałam". Zatem dobrze kontrolowana suplementacja ważnych dla kości minerałów i witamin, może wspomagać profilaktykę złamań i progresję osteoporozy.

Elementy profilaktyki osteoporozy:
- zwiększenie podaży wapnia w diecie (mleko, jogurty, maślanki, chude twarogi, serki homogenizowane, cytrusy, brokuły, soja, ryby morskie - ale uwaga na sód!) i witaminy D w diecie (ryby morskie - nie przesadzać z nimi, gdyż mają jeszcze dużo sodu)
- suplementacja wapnia preparatami aptecznymi np. Calperos,
- na zlecenie lekarza: uzupełnianie witaminy D3 i hormonu sterujacego gospodarką wapniową - kalcytoniny,
- aktywność na świeżym powietrzu (promienie słoneczne sprzyjają syntezie witaminy D w skórze), ale unikanie opalania i ochrona skóry kremami z filtrem UV (podczas sterydoterapii nie wolno się opalać!); pamiętajmy, że promienie UV oddziałują na nas także gdy przebywamy w cieniu,
- ćwiczenia fizyczne, także z lekkim obciążeniem, dzięki którym tworzy się tkanka kostna - jednak nie wolno się forsować!
- wyeliminowanie tytoniu i alkoholu,
- dbałość o należną masę ciała (osteoporoza częściej dotyczy osoby z niedowagą i niedożywieniem)

UWAGA!
Nie wolno opalać się osobom chorym m.in. na:
- toczeń rumieniowaty układowy
- twardzinę układową
- stwardnienie rozsiane
- zespół Churga-Strauss
- poważne choroby zapalne i alergiczne
... czyli zwykle osobom przyjmującym leki sterydowe!