Pełnosprawna kuchnia: mleka z nasion

A teraz kolejna porcja mleka. Oczywiście nie byle jakiego i nie pospolitego krowiego, lecz uzyskiwanego z nasion. Jest ich bardzo dużo i praktycznie każde możemy sami przygotować. Zaczniemy od starego, dobrego mleka sojowego, a skończymy na mleku z... ziaren słonecznika! Oczywiście mleka te są polecane w przypadku alergii na kazeinę lub nietolerancji laktozy. Trzeba pamiętać jednocześnie, że nasiona również mogą uczulać!

Mleko sojowe (ang. soy milk) 
Soi nie trzeba długo przedstawiać. Wszyscy dobrze wiemy, że to główna alternatywa dla bezmlecznych. Najlepiej wybierać mleka sojowe BIO (organiczne) lub przygotować je samemu. 
Już od długiego czasu dostępne jest mleko sojowe w kartonie, nawet w różnych odsłonach smakowych. Niektóre dojelitowe odżywki, jak np Nutrison Soya - również zostały przewidziane dla tej specyficznej grupy konsumentów. Szkoda jednak, że nie ma Nutridrinków sojowych, choć to pewnie kwestia czasu ;) Wracając do mleka: ma ono bogaty skład odżywczy i w wyglądzie przypomina normalne mleko. Zawiera sterole roślinne, kwasy tłuszczowe omega, witaminę E oraz z grupy B. Soja to także źródło wartościowego białka. Mleko sojowe zawiera mniej wapnia niż mleko krowie, ale za to cechuje je niski indeks glikemiczny. Mleko można stosować do przygotowywania kaszek, pić bezpośrednio, dodawać do kawy, zup, sosów, a także ciast, kremów, budyni, grysiku, koktajli i past. Jest bardzo wszechstronne. Oprócz mleka można też skusić się na śmietanę sojową.


Mleko konopne (ang. hemp (seed) milk)
Mleko z nasion konopi miałam okazję pić. I nawet powiem szczerze, że w smaku jest lepsze niż krowie (przynajmniej w mojej ocenie). Już na początku pragnę poinformować, że jest wolne od odurzających alkaloidów. Ma kremowy kolor i lekko orzechowy posmak. Mimo, że jest mlekiem roślinnym, ma duże walory zdrowotne. Przede wszystkim nie ma tych alergenów co mleko krowie, sojowe, czy kozie. Nie ma glutenu i laktozy. Jest wolne od cholesterolu i zawiera dużo wapnia, magnezu, potasu, fosforu, witaminy E, z grupy B, C, D2, beta-karotenu i fitosteroli. Ja uwielbiam je pić samo, ale też świetnie nadawało się do płatków śniadaniowych, angielskiej herbaty, a także kawy mrożonej. Mleka konopnego nie można gotować, gdyż traci swe wartości już w 40 stopniach Celsjusza!


Mleko ryżowe (ang. rice milk)
Jest mlekiem bardzo wodnistym, ale za to naturalnie słodkim i lekkim. To napój uzyskiwany z ryżu brązowego, dosładzany syropem z agawy lub cukrem. Tradycyjnie nie polepsza się jego smaku przez dodatki. Porównując je z mlekiem krowim - zawiera bardzo dużo węglowodanów, ale nie ma w nim laktozy. Jednakże nie jest też bogate w wapń i białko. 
Nie znajdziemy w nim cholesterolu. Mleka ryżowe dostępne w sklepach są jeszcze wzbogacane w witaminy jak B12, B3 oraz wapń i żelazo. Mogą być także aromatyzowane. Mleko ryżowe jest polecane do gotowania i deserów, jednak nie spełni swojego zadania w kawie lub herbacie, gdyż jest zbyt "lekkie". Pasuje także do dań śniadaniowych np. owsianka, kaszka manna, płatki kukurydziane i smakowe. Pamiętajmy, że z uwagi na niską zawartość białka i wapnia nie może stanowić podstawy żywieniowej niemowląt i małych dzieci!


Mleko orkiszowe (ang. spelt milk)
Orkisz to odmiana zboża, którą zaczynamy się coraz bardziej interesować. 
Mleko orkiszowe jest orzeźwiającym i lekkim napojem mlecznym. Nie zawiera laktozy, kazeiny, cholesterolu i glutenu. Jest za to bogate w węglowodany, witaminy A, E i D oraz pierwiastki: miedź, cynk i selen. Ma niewiele białka i tłuszczu - zatem jest niskokaloryczne. Mleko orkiszowe jest polecane osobom z nietolerancją laktozy, uczulonych na soję oraz tych, co nie lubią mleka krowiego i pozostałych. Można je zastosować do płatków, kaszek, musli, kawy i herbaty lub pić jako samodzielny napój.

Mleko owsiane (ang. oat milk)
Możemy sami je przygotować w bardzo łatwy sposób gotując w wodzie płatki owsiane lub kaszę owsianą. 
Następnie płyn trzeba przestudzić i odcedzić. Płatki można wykorzystać jaki "wypełniacz" np. kotletów mielonych, farszów, naleśników i pierogów. Mleko owsiane ma kremową konsystencję i podobnie jak mleko ryżowe jest naturalnie słodkie. Jest znakomitym dodatkiem do potraw gotowanych i duszonych, ale nie nadaje się do wypieków. Uwaga! Ze względu na zawartość glutenu nie może zagościć w menu osób z celiakią i alergią na gluten!

                                               Przepis na mleko owsiane

Mleko sezamowe (ang. sesame milk)
Nasiona sezamu to dobre źródłow witamin A, E i z grupy B, a także minerałów, jak: magnez, potas, wapń, cynk, fosfor i żelazo. 
Ponadto zawiera dużo łatwo przyswajalnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych omega oraz przeciwutleniacze: sezamol i sezamolinę. Mleko samo w sobie nie ma smaku, dlatego warto je dosłodzić np. miodem, syropem klonowym lub z agawy. Można je też urozmaicić smakowo wanilią. Mleko można przechowywać około 3 dni w lodówce. Pamiętaj, aby do wyrobu mleka sezamowego używać nieprażonych ziaren sezamu.

Mleko z amarantusa (ang. amaranth milk)
Niewielu z nas wie co to jest amarantus i jak wygląda (dla tych z Was zdjęcie :) ). Amarantus jest rośliną z której można pozyskać ziarna. Z ziaren tych otrzymuje się kaszki i mąki, a także można samodzielnie zrobić mleko roślinne. W dzisiejszych czasach jest uznawany za wartościowe zboże, gdyż jego właściwości zdrowotne przewyższają walory pszenicy. Amarantus zawiera dużo białek (aminokwasy egzogenne), kwasów tłuszczowych omega, a także przeciwstarzeniowego lipidu o nazwie skwalen. Jest bogaty w witaminy A, C, E i D. Mleko z amarantusa nie zawiera glutenu, laktozy, białek soi i cholesterolu.


Mleko z ziaren słonecznika (ang. sunflower seed milk)
Każdy z nas widział z pewnością słonecznik i "dzióbał" jego smakowite pestki. 
To właśnie z tych pesteczek można też samodzielnie przyrządzić mleko. Mleko ze słonecznika jest bogate w kwasy tłuszczowe omega, witaminy A, z grupy B i E, a także potas, cynk, fosfor i wapń. Zawiera też fitosterole i argininę (ważny aminokwas). Mleko słonecznikowe jest kaloryczne, ma orzechowy smak i świetnie nadaje się do sosów, kaszek i zup. Ponadto miazgę jaką uzyskujemy podczas mielenia ziaren możemy dodać do hummusu, past warzywnych, kaszek i mielonych kotlecików.

Przepis na mleko słonecznikowe

Mleko jaglane (ang. millet milk)
Z kaszy jaglanej - niekoniecznie przez wszystkich lubianej - także można przygotować mleko roślinne. Wykonanie bardzo proste, bowiem wystarczy zmiksować z wodą ugotowaną kaszę jaglaną. Rozcieńczamy je w razie potrzeby. Rzadkie jest dobre do napojów i koktajli - gęściejsze może być zamiennikiem śmietany (np. do sosów i zup). Kasza jaglana nie zawiera glutenu. Jest bogata w krzemionkę, odkwasza organizm, ma właściwośći przeciwwirusowe. To źródło witamin z grupy B, lecytyny, minerały i antyoksydanty. Zatem chyba warto pokusić się na wykonanie mleka jaglanego? :)  



Komentarze

  1. przepis na mleko amarantusowe nie działa :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam świetny przepis na mleko z nasion konopi http://hempfoodie.pl/domowe-mleko-roslinne-z-nasion-konopi/

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja tez już zrobiłam mleko konopne. Wyszło super. Zapraszam do siebie; )

    http://www.fruterja.blogspot.ie/2015/07/mleczko-konopne.html?m=1

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zespół Wiedemanna-Steinera

Polimikrogyria - drobnozakrętowość mózgu

Zespół Phelan-McDermid - delecja 22q13