poniedziałek, 27 maja 2013

Wytyczne leczenia FOP: Celekoksyb

Celekoksyb to lek przeciwzapalny, inhibitor COX-2 (wysoce selektywny). Jak nazwa wskazuje działa przeciwzapalnie, a ponadto  przeciwangiogennie. Jest stosowany w leczeniu objawowym zaostrzenia postępującej fibrodysplazji kostniejącej oraz znajduje potencjalne zastosowanie w prewencji rzutów tej choroby poprzez hamowanie produkcji zapalnych prostaglandyn. W Polsce dostępny jest jako preparat o nazwie Celebrex.

Dawkowanie leku:
Dzieci i dorośli: 100-200 mg dwa razy dziennie doustnie dla podtrzymania, według uznania lekarza.
W przypadku ostrych i przewlekłych zaostrzeń, nie przekraczać maksymalnej angiogennej dawki 250mgs/M2 doustnie, 2 razy dziennie lub 6 mg / kg masy ciała, 2 razy dziennie doustnie (w zależności która jest mniejsza; zaokrąglona w górę lub dół do najbliższej wielokrotności 100 mg) i nie przekraczać maksymalnej całkowitej dawki dobowej 600 mgs przez dłużej niż 16 miesięcy. Lek powinien być przyjmowany z tłustą przekąską dla maksymalnego wchłonięcia się substancji.

Szczególna ostrożność!

Chociaż celekoksyb jest używany u dzieci, jeszcze nie został zatwierdzony do stosowania w pediatrii (USA).
Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem zaburzeń czynności wątroby i nerek.
Należy zachować ostrożność u pacjentów z FOP, którzy mają za sobą przeszłość kardiologiczną i starszych, będących ciężko unieruchomionymi lub całkowicie niesprawnymi. Nie należy stosować u pacjentów uczulonych na sulfonamidy lub z astmą aspirynową.

Możliwe skutki uboczne
krwawienia z przewodu pokarmowego zaburzenia pracy nerek ryzyko powikłań ze strony układu krążenia i naczyniowych mózgu.

CELEKOKSYB NIE POWINIEN BYĆ STOSOWANY PRZEZ PACJENTÓW Z ROZPOZNANĄ ALERGIĄ NA SULFONAMIDY LUB PRZEZ PACJENTÓW Z ASTMĄ ASPIRYNOWĄ!


Na podstawie: The Medical Management of Fibrodysplasia Ossificans Progressiva: Current Treatment Considerations


Treść bloga o chorobach rzadkich ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie decyzje i zalecenia należą do lekarza prowadzącego diagnostykę i leczenie. Autor bloganie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji tu zawartych.