Pełnosprawna kuchnia: PPP :)

Czyli papkowata przekąska paprykowa. Sezon na warzywa letnie już za pasem. Dlaczego więc nie skosztować tego co natura nam daje na tacy? Przecież nie są one zarezerwowane wyłącznie dla zdrowych i tzw. sprawnych ludzi. Odpowiednio przygotowane mogą również stać się cennym urozmaiceniem nudnej papkowatej diety osób, które nie mogą nic pogryźć, ale są zdolne połykać – właśnie takie smakołyki ;)

http://tastymealsathome.com
Papryka jest warzywem typowo letnim. My skupimy się na papryce czerwonej i jej walorach odżywczo-smakowych. Jedna cała papryka średniej wielkości warzy około 150 gramów. W takim warzywie znajdują się przede wszystkim węglowodany – około 6 gramów, trochę białka – 2,5-3 gramów i niewiele tłuszczu – nieco ponad pół grama. Całe warzywo dostarcza nam około 45-50 kalorii, zatem jest niskokaloryczne. Papryka to dobre źródło witaminy C (ma jej więcej niż cytryna, ale wówczas gdy spożywana jest „na zimno” – gotowanie i pieczenie redukuje ilość tej witaminy) i beta karotenu oraz witamin z grupy B, a także potasu, żelaza, magnezu i wapnia.

Ciekawostka:
Papryka zielona – jest najmniej kaloryczna, zawiera dużo kwasu foliowego i witaminy E, w smaku jest lekko gorzkawa.
Papryka żółta i pomarańczowa – zawierają mnóstwo luteiny, która pozytywnie wpływa na wzrok.

A teraz do roboty!
Będziemy potrzebować:
- jedną czerwoną paprykę opieczoną w piekarniku, ze zdjętą skórką (jest to konieczne z powodu takiego, że skórka papryki jest ciężkostrawna)
- jednego pomidora lub kilka pomidorków koktajlowych – sparzonych wrzątkiem i obranych ze skórki,
- łyżkę oliwy z oliwek lub oleju lnianego,
- łyżkę duszonej cebuli,
- sól (lub sos sojowy), pieprz, paprykę słodką mieloną i odrobinę drobno posiekanych ziół (np. świeżej bazylii lub szczypiorku, tymianku itp.),
- dla smakoszy: mały ząbek czosnku, odrobinka chilli (na koniec łyżeczki),
- dwa żółtka jaj – gdy chcemy, by pasta nabrała kaloryczności.

* Paprykę opiekamy przez 15-20 minut w temperaturze 180-200°C lub opiekamy na grillu :)

Obrane warzywa rozgniatamy widelcem razem z żółtkami i cebulką. Dodajemy olej i przyprawy mieszając na jednolitą konsystencję. Jeśli chcemy, by papka była gładkiej konsystencji – miksujemy wszystko razem. Do takiej pasty paprykowej możemy dodawać naturalne serki homogenizowane lub śmietankę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polimikrogyria - drobnozakrętowość mózgu

Zespół Wiedemanna-Steinera

Zespół Phelan-McDermid - delecja 22q13