czwartek, 14 lutego 2013

Chorobyrzadkie.blogspot.com poleca: Neonatologia Atlas wydawnictwa PZWL

Co trzy sekundy na świecie rodzi się jedno dziecko. Jedna rodzina co trzy sekundy przeżywa coś niepowtarzalnego, pięknego i wzruszającego. Niestety, jeśli chodzi o Polskę, w każdym tygodniu na świat przychodzi dwoje, troje chorych dzieci. Dodatkowo, rocznie rodzi się trzydzieści tysięcy wcześniaków... To niesamowite wyzwanie dla neonatologii – deficytowej dziedziny medycyny, która nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem w środowisku lekarskim... Na grudzień 2012 neonatologów jest zaledwie 1368, a w trakcie specjalizacji 285. A potrzeby są ogromne…

Aby pomóc wielu neonatologom, ale i pediatrom oraz lekarzom rodzinnym, w szybkiej nauce i identyfikacji stanów prawidłowych i patologii noworodka, powstał pierwszy w Polsce atlas neonatologiczny, wydany przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Neonatologia Atlas, to „świeża” publikacja z 2012 roku, autorstwa: dr n. med. Magdaleny Mazurak (pediatra), dr n. med. Małgorzaty Czyżewskiej (neonatolog) i dr n. med. Doroty Paluszyńskiej (pediatra). Recenzentem Atlasu jest prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich – Krajowy Konsultant ds. Neonatologii.

Książka to bogaty zbiór zdjęć ilustrujących fizjologię i patologię noworodka, podzielona na pięć rozdziałów, z czego najbogatszy jest poświęcony wadom rozwojowym (przejrzysty, posegregowany tematycznie). W atlasie tym przedstawiono – oczywiście na zdjęciach – cechy typowe i specyficzne odruchy zdrowego noworodka, a także odrębności, defekty i dysmorfie noworodków i wcześniaków. Zdjęcia są kolorowe, "ostre" i dobrej jakości. Uzupełnieniem fotografii są nazwy poszczególnych stanów – zatem nie trzeba wertować Atlasu, by odszukać numer ryciny i dowiedzieć się, co przedstawia zdjęcie. Zamieszczone ilustracje – w zależności od rozdziału – poprzeplatane są zwięzłymi opisami jednostek chorobowych. Autorki nie tylko przedstawiły częste wady wrodzone, ale również zapoznają czytelnika z tymi rzadszymi, jak zespół Smitha-Lemliego-Opitza, rybia łuska arlekinowa, pentalogia Cantrella i zespół różyczki wrodzonej. Dla mnie kompletnym zaskoczeniem była informacja i fotografia dziecka z zespołem suszonej śliwki – o którym wcześniej nic nie słyszałam…

MedPozytywy:
  • Książka jest jak najbardziej aktualna – rok 2012.
  • Ryciny są wyraźne, kolorowe i podpisane zwięzłą informacją.
  • Możliwość porównania stanu fizjologicznego z patologicznym.
  •  Mały rozmiar i waga książki – przez co nie rezygnujemy z zabierania jej do pracy, czy na uczelnię. 

Zdecydowanie polecam Neonatologia Atlas studentom medycyny, praktykującym lekarzom, lekarzom w trakcie specjalizacji z pediatrii i neonatologii, a także położnym i pielęgniarkom neonatologicznym. Jest to publikacja poszerzająca horyzonty. Zapoznaje z tym, co niekiedy podczas studiów przeczytaliśmy – a nie widzieliśmy. To dobra lektura dla pasjonatów medycyny, a także interesujących się tematyką chorób rzadkich. To tak samo przydatna książka, jak wydane w 1997 przez PZWL:
 Objawy fizykalne. Rozpoznanie w kolorze autorstwa Michaela Zatouroffa, którą lata temu udało mi się zdobyć :) 

/katrina/

Gdzie można nabyć książkę? W internetowej księgarni Wydawnictwa PZWL >> tutaj