wtorek, 2 kwietnia 2013

Cholera? To jest taka choroba?

My młodzi raczej nie mamy pojęcia na temat tej jakże zjadliwej choroby. Dziś znamy ją z opowieści babć i dziadków, a także podręczników do historii. W XIX wieku cholera przesiała ludność, zabierając przeszło 40 milionów istnień. Powietrze morowe wisiało nad nami od wieku szesnastego, zwłaszcza w miejscach, gdzie słowo „higiena” było nieznane i przewijało się mnóstwo ludzi. Cholera siała spustoszenie wśród biednych i zaniedbanych ludzi, co stało się powodem późniejszych oskarżeń jakoby wyższe sfery w ten sposób „oczyszczały” społeczeństwo z nędzy i zarazy.
Dotychczas nie zdołaliśmy się uwolnić od cholery. Bowiem do tej pory notuje się sporadyczne zachorowania…

Cholera jest ostra infekcyjną chorobą wywoływaną przez przecinkowca cholery
Vibrio cholerae. To drobnoustrój bardzo odporny na zmieniające się warunki otoczenia. Nie zabije go susza ani promienie słońca. Chorobę wywołują dwie odmiany bakterii: O1 i O139 (Bombaj). Pierwszy z nich posiada dwa biotypy: klasyczny i El Tor. 

Droga zakażenia: pokarmowa (wypicie skażonej wody lub zjedzenie skażonego pokarmu). Trzeba wiedzieć, że bakteria występuje w odchodach zakażonych osób i nosicieli, a skażenie nimi wody (np. podczas klęski powodzi), również doprowadzi do infekcji u ludzi, którzy ja piją. Kontakt ze skażoną odzieżą również może skutkować infekcją.

Objawy
Dominują objawy ze strony przewodu pokarmowego, podobne jak w przypadku zatrucia arszenikiem. Najpierw pojawiają się:

- nudności i wymioty chlustające,
- obfita biegunka (szybko staje się wodnisto-śluzowa, przypomina wodę po przepłukaniu ryżu i ma słodkawy zapach), bez bolesnego parcia na stolec,
- szybko narastające odwodnienie, szczególnie niebezpieczne dla ludzi osłabionych, dzieci i starców,
- zmiana głosu na szorstki, chrapliwy, szczekający,
- bolesne kurcze mięśni nóg (wypłukanie magnezu i potasu).
Kolejne objawy występujące nieco później to: bóle brzucha i gorączka. Odwodnienie powoduje zmiany w wyglądzie człowieka. Staje się on jak gdyby „wysuszony”: sucha, pomarszczona jak krepina, wyostrzenie rysów twarzy: zapadnięcie oczu, powiększenie nosa – twarz Hiopkratesa. Temperatura może się obniżać. Obserwuje się zaburzenia pracy serca z powodu odwodnienia i utraty pierwiastków.

Dopajanie chorego na cholerę
http://www.wydzialszczepien.pl/
W celach diagnostycznych pobiera się kał na posiew.

Uwaga! Postać sucha: brak biegunki i toksyczne zapalenie jelit. Woda gromadzi się w jelicie i nie jest wydalana. Cechuje ją bardzo niekorzystne rokowanie i szybki zgon.

Okres wylęgania: krócej niż doba do 3-5 dni.

Leczenie cholery
Najważniejsza jest profilaktyka, a wiec odseparowanie człowieka zakażonego od innych ludzi, by zapobiec epidemii. Leczenie jest zazwyczaj objawowe i obejmuje nawadnianie doustne i dożylne, uzupełnianie elektrolitów i soli (sód, magnez, potas, wapń) oraz glukozy. Przyczynowe leczenie to podawanie antybiotyków drogą dożylną. Zalecane są w tym przypadku tetracykliny i cefalosporyny.
Zachorowanie na cholerę wymaga zgłoszenia do sanepidu. Osoby mające styczność z chorym podlegają pięciodniowej obserwacji w kierunku cholery.

Gdzie jechać by złapać cholerę?
Oczywiście w kraje afrykańskie i azjatyckie oraz Ameryk Łacińskiej cechujące się wysokim zagęszczeniem ludności. Notowana jet również w krajach Europy Wschodniej np. Ukraina. 

Co zapobiega cholerze?
  • Picie własnej wody, butelkowanej i świeżo przegotowaną.
  • Zjadanie co tylko przygotowanych dań lub swoich konserw.
  • Myć owoce i warzywa, następnie obierać ze skórki.
  • Nie jeść przetworów mlecznych, rybnych i mięsnych, a także surowych produktów.
  • Mycie rąk i ciała ciepłą wodą z mydłem.
  • Unikanie miejsc, gdzie stwierdza się cholerę.
  • Szczepienia: doustne w dwóch dawkach – druga po 7-10 dniach. Preparat: Ducoral firmy Curell 


Picture from: http://media.npr.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz