wtorek, 16 kwietnia 2013

Chłodzenie noworodków może zapobiec uszkodzeniom OUN

Zawsze dbamy, by noworodkowi zaraz po przyjściu na świat zapewnić komfort cieplny. Jest to konieczne z uwagi na jeszcze nie do końca rozwinięte umiejętności i możliwości zaadaptowania się do odmiennego środowiska, niż łono matki. Zapobiegamy wychłodzeniu się dziecka. Czasem jednak może się okazać, że trzeba będzie zadziałać odwrotnie, chłodząc ciałko malucha, który uległ niedotlenieniu i grozi mu encefalopatia niedokrwienna.

Stopniowe ochładzanie organizmu noworodka przez okres sześciu godzin pozwala zmniejszyć odczyn zapalny w mózgu, a także jego metabolizm, czasowo go wyłączając i zmniejszając zapotrzebowanie mózgu na tlen. To z kolei może zahamować dalsze uszkodzenie mózgu i związaną z tym niepełnosprawność. Szpitale w krajach bogatszych mogą sobie pozwolić na zakup specjalnej chłodzącej aparatury za około 12 tysięcy dolarów, podczas gdy biedniejsze muszą sobie radzić dostępnymi sposobami np. wykonując zimne okłady (butelki kroplówek chłodzone w lodówce). Niestety nieumiejętne wykonywanie takich okładów może grozić powikłaniami, poza tym nie jesteśmy w stanie sterować temperaturą tych okładów.

Aby wyrównać te różnice między szpitalami skomponowano o wiele tańsze urządzenie zwane Cooling Cure (możecie zobaczyć je >> tutaj). Koszt "materiałów" do skonstruowania urządzenia jest zadziwiająco niski i wynosi 40 dolarów. Lecznicza chłodziarka to gliniany "pojemnik", wyścielony koszyczkiem z konopi, posiadający czujniki temperatury, proszek chłodzący instant (na bazie mocznika), mikroprocesor, piasek i dwie baterie AAA (paluszki). Do aktywacji wystarcza niewielka ilość wody.
Gdy dziecko trafia do Cooling Cure, jego temperatura zostaje obniżona o około 14 stopni Celsjusza. Takie chłodzenie trwa trzy dni. Wtedy stan organizmu stabilizuje się, a następnie ogrzewa się dziecko do temperatury normalnej. Lecznicze ochłodzenie ciała nazywamy hipotermią kontrolowaną lub leczniczą. Identyczny system funkcjonuje w drogich aparatach chłodzących.

Kiedy wskazane jest chłodzenie noworodka?
W przypadku niedotlenienia spowodowanego:
- zasupleniem pępowiny,
- nieprawidłowym zagnieżdżeniem się łożyska, 
- anemii i niedożywienia matki,
- braku przygotowania do porodu.

Hipotermia lecznicza jest stosowana także:
- po resuscytacji krążeniowo-oddechowej, by zapobiec dalszym powikłaniom i zwiększyć szanse przeżycia człowieka,
- podczas operacji kardiochirurgicznych - żeby zmniejszyć przepływ krwi i tym samym krwawienie oraz ochronić przed powikłaniami i zmniejszyć zapotrzebowanie serca na tlen,
- po udarze mózgu - by zmniejszyć metabolizm mózgu i ochronić przed ubytkami, również zmniejszając jego zapotrzebowanie na tlen,
- po urazie głowy, mózgu i kręgosłupa - by zapobiec dalszym powikłaniom i zmniejszyć ich zapotrzebowanie na tlen. 

Od lewej: John J. Kim, Simon Ammanuel i Nathan Buchbinder
– studenci z Uniwersytetu Johna Hopkinsa
będący w zespole konstruktorów Cooling Cure.
Fot. Will Kirk/Johns Hopkins University
... Zatem zimno ma złe, ale i też dobre strony. Warto jeszcze wiedzieć, że tonący w zimnej wodzie mają większe szanse na przeżycie, właśnie dlatego, że zmniejsza się w ich mózgach zapotrzebowanie na tlen i wszelkie procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu. Jednakże nie zachęcam do sprawdzania dobrodziejstwa chłodu na własnej skórze, gdyż pomoc może przyjść za późno. Poza tym jest już wiosna i cieszymy się z ciepła i słonecznej pogody :)


Więcej informacji znajduje się >> tutaj i tutaj, a także tutaj

Picture from >> http://www.garde-rail.com/artists/hooper/a_12.html