czwartek, 9 maja 2013

Chorobyrzadkie.blogspot.com poleca: Dojrzewanie. Miłość. Seks.

Ostatnie miesiące to okres, w którym tematem gorącym jest seksualność ludzi niepełnosprawnych, zarówno z niedomogą fizyczną, jak i umysłową. Jak wiadomo, dla wielu osób to temat kontrowersyjny, ale często też lekceważony, pomijany i przemilczany... A przecież seksualność to tak ważny aspekt życia każdego człowieka...

Dziś budzimy się i podejmujemy polemikę analizując poradnik dr Izabeli Fornalik!

Dojrzewanie. Miłość. Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną to książka wydana przez Stowarzyszenie Bardziej Kochani. To pierwsza tego typu publikacja przeznaczona i kierowana zwłaszcza do rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną różnego stopnia.

Notka o autorce ze strony bardziejkochani.pl
Dr Izabela Fornalik jest pedagogiem specjalnym oraz edukatorem seksualnym. Jej naukowe zainteresowania koncentrują się głównie wokół problematyki rozwoju psychoseksualnego, dojrzewania, dorosłości oraz wykorzystywania seksualnego osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także zagadnieniami śmierci w życiu osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Dr Izabela Fornalik od wielu lat prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich nauczycieli i rodziców na temat seksualności. Jest autorką licznych publikacji na ten temat.

Lektura poradnika Dojrzewanie. Miłość. Seks. była dla mnie przeżyciem - mimo, iż nie posiadam dziecka z zespołem Downa i nie posiadam dziecka wcale. Zaskoczyła mnie jego forma - prosta, bezpośrednia, bez zbędnej poezji i obwijania w bawełnę, tego co jest przecież naturalne i ludzkie.
W poradniku znalazłam odpowiedzi na pytania, które mnie nurtowały jako pielęgniarkę, ale też jako kobietę.  Co ciekawe, znajdują się w nim wiadomości, o których zapewne w toku studiów nigdy bym się nie dowiedziała. 

Treści przydatne dla rodziców obejmują zagadnienia od podstawowych, po bardziej skomplikowane. Autorka zwięźle i rzeczowo omawia anatomię i fizjologię dziewczynki i chłopczyka (mocno podkreśla ich różnice), rozwój psychoseksualny dzieci. Odpowiada i podpowiada, jak właściwie reagować na wszelkie przejawy seksualności swojego dziecka, jak pomóc mu odkryć swoją płeć, dorosnąć, przygotować na "objawy" okresu dojrzewania, pierwszą wizytę u ginekologa, a także jak rozmawiać z synem o "męskich sprawach", czyli zmianie wyglądu związanej z dorastaniem, a także polucjach nocnych i innych. Dr Fornalik udziela cennych informacji na temat aktywności autoerotycznej dzieci i młodzieży, o tym, jak na nią reagować, a także podaje jak wytłumaczyć dziecku - w zależności od wieku - co się dzieje z ich ciałem i dlaczego pewne czynności są tak przyjemne.

Ciekawym urozmaiceniem książki są propozycje rozmów na temat seksu, miłości i małżeństwa oraz posiadania dzieci. Ponadto autorka porusza ważne kwestie zagrożenia wykorzystaniem seksualnym dzieci, młodzieży i później dorosłych z zespołem Downa, udzielając przy tym praktycznych wskazówek.
Książka ma atrakcyjny wygląd i jest przejrzyście złożona. Jest w niej dużo prostych w odbiorze ilustracji i schematów (ciało kobiece i męskie, układy rozrodcze) oraz zdjęcia dzieci z zespołem Downa.
Dla ciekawskich, na końcu publikacji znalazł się wykaz literatury, którą warto przeczytać, by uzupełnić wiedzę podaną przez dr Fornalik, a także spis książek i zabawy ułatwiające zrozumienie omawianego zagadnienia i wreszcie spis zasobów internetowych.

Co zwróciło moją uwagę?
Autorka kładzie duży nacisk na "stymulowanie poczucia kobiecości i męskości" np. poprzez ubiór i zabawki, jakie kupujemy dziecku z zespołem Downa. Podkreśla istotę ubierania dziewczynek w sukienki i spódniczki, a chłopców w eleganckie "męskie" spodnie, a nie "bezpłciowe" dresy i trykoty. Podobnie z zabawkami - mimo, iż są niektóre niezbędne do prowadzenia rehabilitacji, można je przecież wybierać według płci. To bardzo ważne działanie pomagające prawidłowo kształtować identyfikację i tożsamość seksualną dziecka.

Zdecydowanie polecam poradnik Dojrzewanie. Miłość. Seks. To wartościowa lektura dla rodziców, zdejmująca z seksualności ich dzieci płaszcz tajemnicy i kontrowersji. Książka powinna również znaleźć swoje miejsce u osób zawodowo zajmujących się dziećmi i dorosłymi z zespołem Downa oraz innymi zespołami z towarzyszącą niepełnosprawnością intelektualną.


Więcej szczegółów i możliwość zakupu >> tutaj