środa, 17 kwietnia 2013

Cyber-oko – najlepszy polski wynalazek 2013 roku

Cyber-oko fot. Politechnika Gdańska
Być może niewielu o tym wynalazku słyszało, jednak Cyber-oko to wysokiej jakości narzędzie do diagnostyki ludzi pozostających w śpiączce. Zostało opracowane przez sześciu-osobowy zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej. Z uwagi na niski koszt, Cyber-oko może zyskać ogromną popularność, zwłaszcza przez to, iż jest wynalazkiem roku 2013! 

Cyber-oko to system komputerowy integrujący moduły: śledzenia wzroku, badania aktywności elektrycznej mózgu i emitującego bodźce zapachowe. Moduł śledzenia wzroku posiada monitor z czterema (umiejscowionymi w rogach) oświetlaczami podczerwieni, kamerkę internetową reagującą na podczerwień oraz normalny komputer. Kamerka umieszczona jest pod monitorem i skierowana jest na twarz pacjenta, który właśnie jest poddawany badaniu. Po dokładnych pomiarach, urządzenie wyznacza punkt na który „patrzy” pacjent na podstawie informacji zawartej w obrazie oczu chorego, co pozwala określić jego aktywność wzrokową. Takie śledzenie wzroku umożliwia nawiązanie przez pacjentów kontaktu z otoczeniem.

Oprogramowanie Cyber-oka tworzą cztery programy, takie jak: trening multimedialny (grafika, pliki dźwiękowe), test do badania świadomości, piktogrami i wirtualna klawiatura. Więcej przeczytasz >> tutaj i obejrzysz >> tutaj

Cyber-oko może być stosowane przez pensjonariuszy zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów opieki, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, będących w stanie po udarze, urazie mózgu, zaburzeniami świadomości. Jest wykorzystywane w celach diagnostycznych (określenie stanu świadomości), leczniczych (pobudzenie funkcji umysłu i stymulowanie zmysłów) i komunikacji (wirtualna klawiatura). Cyber-oko znalazło już swoje miejsce u ZOL-u dla ludzi w stanie wegetatywnym (czyli śpiączce) Fundacji Światło.

Na podstawie: lifescience.pl