piątek, 1 marca 2013

Wyniki sondy: Czy chorym na kostniejące zapalenie mięśni można robić zastrzyki domięśniowe?

Drodzy Czytelnicy!

Zakończyła się ankieta: Czy chorym na kostniejące zapalenie mięśni można robić zastrzyki? Udział wzięły 44 osoby. Ankieta rozpoczęła się 1 lutego, skończyła 28 w godzinach wieczornych.

Oczywiście nie można, ponieważ grozi to wywołaniem zaostrzenia choroby i powstania kostniny w miejscu wkłucia, a tym samym pogorszeniem funkcjonowania fizycznego człowieka. Zakaz tyczy się wszystkich zastrzyków domięśniowych – od antybiotyków, przez objawowe, po szczepionki. U tej grupy chorych szczepienia wykonujemy doustnie lub podskórnie, a leki administrujemy drogami innymi niż iniekcja domięśniowa!

Gratulujemy 36 osobom, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi. Procentowo stanowią oni 81% - czyli zdecydowaną większość.

5 osób przyznało się do niewiedzy (11%). Ich odsyłamy do lektury o kostniejącym zapaleniu mięśni, żeby się dowiedzieli. Materiały o FOP zebrane są >> tutaj

Znalazło się także 3 gagatków (6%), którzy uważają, że można robić zastrzyki u tych chorych…
Was zachęcam do trenowania czytania ze zrozumieniem oraz zapamiętania następującego twierdzenia, że po urazie u chorych na FOP miesień w kość się zmienia!

Powodzenia w kolejnych ankietach!

katrina