piątek, 22 lutego 2013

Chorobyrzadkie.blogspot.com poleca: O seksualności osób niepełnosprawnych

Dyskusje o seksie malują rumieńce na twarzach wielu osób, a także "niepokojąco" przyspieszają tchnienie. Innych przyprawiają o zakłopotanie i zawstydzenie... Tak. Najlepiej wcale nie rozmawiać na podobne tematy, gdyż są nieprzyzwoite i „brudne”. Pozostają więc tajemnicą... Gdy rozmowy skupiają się wokół seksu niepełnosprawnych, pojawia się zniesmaczenie. Dlaczego? Przecież to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka - zdrowego i o specjalnych potrzebach. Tak samo jak jedzenie i picie…

Owszem sfera seksualna każdego człowieka to coś intymnego, niezwykle wrażliwego na ocenę, ale jednocześnie istotnego w życiu. Zarówno dla ludzi zdrowych, chwilowo niedyspozycyjnych, czy też trwale niepełnosprawnych. Przecież aby czuć się bezpiecznie - potrzebujemy miłości, bliskości, ciepła i zaangażowania drugiej osoby. 
Po to mamy zmysły, aby je pieścić…

W nawiązaniu do niedawnej emisji kontrowersyjnego filmu „Sesje”, który skupia się na problemach seksualnych niepełnosprawnych i seksterapii, postanowiłam poszukiwać rzetelnych informacji na ten temat. Oczywiście w polskich źródłach, które wbrew zarzutom tworzy wiele ciekawych publikacji naukowych oraz poradnikowych. Bowiem, ten kto szuka – znajduje. 

Książką, która zwróciła moją uwagę jest właśnie publikacja z serii ExLibris Pracownika Socjalnego: „O seksualności osób niepełnosprawnych” pod redakcją Antoniny Ostrowskiej, wydana przez Wydawnictwo „GARMOND” w 2007 r. 
Współautorami tej publikacji są socjolodzy, lekarze, seksuolodzy, psycholodzy i pedagodzy. W tym wybitym panteonie wypowiedzieli się m.in. profesor Antonina Ostrowska, profesor Zbigniew Izdebski, pedagog-seksuolog dr Izabela Fornalik i dr hab. n. med. Tadeusz Irzyniec – wybitny internista, nefrolog, endokrynolog – lekarz, wykładowca, którego byłam słuchaczką podczas moich studiów licencjackich.

Do opracowania tej niezwykłej publikacji przyczyniło się seminarium Komisji Psychospołecznych Aspektów Niepełnosprawności, prowadzonego przez prof. Antoninę Ostrowską. Uzgodniono iż seksualność niepełnosprawnych to „istotny interdyscyplinarny zespół zagadnień” i „nie sposób mówić o integracji, rehabilitacji, aktywizacji, pomijając całkowicie ten aspekt życia każdego człowieka”. Publikacja jest przerwaniem zmowy milczenia w sprawie dylematów związanych z seksem.

„O seksualności osób niepełnosprawnych”  to zbiór 14 tekstów opracowanych przez socjologów, lekarzy, psychologów, seksuologów  i pedagogów. Podejmują oni próbę omówienia zagadnień seksualności człowieka niepełnosprawnego w różnych stanach chorobowych. Każdy z autorów w przystępny dla zwykłego czytelnika sposób przedstawia określony problem. Publikacja ma szerokie grono odbiorców: począwszy od samych zainteresowanych – niepełnosprawnych i ich rodzin, po personel medyczny.
Tematyka tekstów jest bardzo zróżnicowana. Autorzy zgłębiają takie zagadnienia jak rola seksualności w relacjach interpersonalnych, trudności i niepowodzenia seksualne niepełnosprawnych, sposoby rozwiązywania problemów, wskazówki dla bliskich. Rozwiewają mity na temat seksu niepełnosprawnych, jasno określają zagrożenia i proponują edukację seksualną niepełnosprawnych. Nie pomijają też aspektów etycznych prokreacji niepełnosprawnych intelektualnie.
Lekarze z grona autorów podjęli się przedstawienia aspektów seksualnych w wybranych stanach chorobowych, jak zaburzenia psychiczne (np. bulimia, anoreksja, depresja, schizofrenia, schizofrenia u ciężarnych, mania) oraz wpływ leków psychotropowych na libido; chorób układu krążenia i ich farmakoterapii; chorób reumatycznych; kobiet z zespołem Turnera; ludzi chorych na otyłość oraz w stanach po urazie rdzenia kręgowego i po leczeniu przeciwnowotworowym. Podejmują też wyzwania, jak określenie problemów edukacji seksualnej ludzi niesłyszących oraz związanych z dojrzewaniem i seksualnością niepełnosprawnych ruchowo.
Książkę zamykają krótkie notki o wszystkich autorach.

„O seksualności osób niepełnosprawnych” to wartościowa publikacja, która może zmienić postrzeganie seksu niepełnosprawnych, pomijając pryzmat wózka inwalidzkiego. Każdy kto spotyka się w codziennej praktyce z ludźmi niepełnosprawnymi, powinien przeczytać tę książkę. Przemyśleć i zweryfikować swój światopogląd i podejście do tak intymnych, ale zarazem tak naturalnych potrzeb człowieka. Polecam ją lekarzom, koleżankom pielęgniarkom, położnym, rehabilitantom, terapeutom zajęciowym, socjologom, pracownikom socjalnym oraz rodzinie i bliskim człowieka niepełnosprawnego.

Dla mnie była to ciekawa lektura, która usystematyzowała i pogłębiła już zdobytą wiedzę. To rzetelne kompendium na temat seksualności niepełnosprawnych i zbiór przydatnych wskazówek – dla fachowców i dla bliskich. Podkreśla istotę seksualności w procesie rehabilitacji i zdrowienia. Prócz czynników fizycznych, psychicznych i społecznych, seksualny stanowi ważny składnik uzupełniający rehabilitację. Powrót do zdrowia to nie tylko wyeliminowanie choroby, ale również osiągnięcie równowagi w każdej dziedzinie życia.  

"Człowiek samotny jest czymś niedoskonałym;
musi znaleźć drugiego człowieka, aby być szczęśliwy."
(Blaise Pascal, Rozprawy i listy)Gdzie można kupić publikację? W księgarni IRSS >> tutaj e-book >> tutaj


/katrina/