Zespół Lescha-Nyhana

Synonimy:
- HGPRT deficiency - niedobór HGPRT
- HPRT deficiency - niedobór HPRT
- hypoxanthine-guanine phosphoribosyl transferase deficiency - niedobór fosforybozylotransferazy hipoksantynowo-guaninowej
- Lesch-Nyhan disease - choroba Lescha-Nyhana
Zapadalność: 1 : 380 000 osób. Choroba występuje z podobną częstością we wszystkich populacjach. Chorują zwłaszcza mężczyźni, kobiety bardzo rzadko. U kobiet nosicielek mutacji powodującej zespół Lescha-Nychana mogą wystąpić objawy dny moczanowej w późniejszym wieku - w przypadku nieleczonej hyperurykemii.
Przyczyny i dziedziczenie
Zespół jest spowodowany mutacją w genie HPRT1, zlokalizowanym na długim ramieniu chromosomu X (Xq27). Zawiera on instrukcje niezbędne do produkowania przez organizm enzymu znanego jako fosforybozylotransferaza hipoksantynowo-guaninowa (ang. hypoxanthine-guanine phosphoribosyltransferase, HPRT). Zespół jest cechą recesywną dziedziczoną w sprzężeniu z chromosomem płci X (chorzy ojcowie nie przekażą wadliwego genu swoim synom, ale przekażą go swoim wszystkim córkom).
Mutacja w genie HPRT1 skutkuje ciężkim niedoborem lub brakiem wytwarzania enzymu, co spowoduje, że hipoksantyny i guaniny nie zostaną wbudowane do nukleotydów i dojdzie do znacznego wzrost poziomu kwasu moczowego we krwi.
Mutacja w genie HPRT1 skutkuje ciężkim niedoborem lub brakiem wytwarzania enzymu, co spowoduje, że hipoksantyny i guaniny nie zostaną wbudowane do nukleotydów i dojdzie do znacznego wzrost poziomu kwasu moczowego we krwi.
Zaobserwowano, że niedobór fosforybozylotransferazy hypoksantynowej 1 z nieznanych przyczyn wiąże się z niskim poziomem dopaminy, będącej neuroprzekaźnikiem w mózgu. Jej niedobór jest widoczny w objawach zespołu, takich jak zaburzenia ruchowe i zachowania. Nie jest jednak jasne, dlaczego tak się dzieje.
U niektórych chorych z mutacją HPRT1 obserwuje się wytwarzanie "trochę" funkcjonalnego enzymu i wtedy mówimy o wariancie zespołu Lescha-Nyhana, odróżniającym się od "prawidłowego" zespołu brakiem samookaleczeń i łagodnie nasilonymi objawami.
Objawy i diagnostyka
Pierwsze objawy zespołu są widoczne około 6. miesiąca życia dziecka. Wcześniej - choć rzadko - można zaobserwować na pieluchach niemowląt "pomarańczowy piasek" czyli pomarańczowy osad, jako wynik wysokiego poziomu kwasu moczowego w moczu. Hiperurykemia jest więc jednym z podstawowych objawów zespołu. Pozostałe obejmują zaburzenia:
ze strony układu nerwowego
- ujawniają się przed 12 rokiem życia
- dystonie - mimowolne ruchy powodujące wykręcanie i wyginanie ciała, co w efekcie utrwala nieprawidłową pozycję np. palców, rąk, bądź też całego ciała,
- pląsawica - bezcelowe powtarzalne ruchy jak zginanie palców, podnoszenie i opuszczanie ramion, grymasy twarzy
- balizm - wykonywanie zamaszystych, gwałtownych ruchów kończynami, ruchy podobne do ciężkiej pląsawicy
- hipotonia (osłabienie napięcia mięśni, co sprawia, że dziecko ma np. trudności z trzymaniem główki), później hipertonia, spastyczność i hiperrefleksja (wygórowane odruchy głębokie)
- opóźnienie rozwoju ruchowego i nieosiąganie kolejnych kamieni milowych rozwoju (raczkowania, siadania, chodu)
- dyzartria - osłabienie mowy,
- dysfagia - zaburzenia połykania, problemy w karmieniu i spożywaniu posiłków
- czasem opistotonus - łukowate wygięcie ciała (głowa i pięty wygięte do tyłu)
- niepełnosprawność intelektualna - zwykle umiarkowanego stopnia; u niektórych zachowane prawidłowe funkcje poznawcze
- niepełnosprawność ruchowa: niezdolność do samodzielnego chodu, pacjent wymaga pomocy podczas siedzenia, konieczne staje się korzystanie z wózka inwalidzkiego
zachowania
- dotyczą 85% pacjentów z zespołem Lescha-Nychana
- gryzienie się (palców, warg, wewnętrznej strony policzków) i uderzanie głową są najczęstszymi objawami w tej sferze
- ponadto drapanie twarzy, agresywność, poirytowanie, wymioty, krzyki i plucie
stawowe i skórne
- odkładanie się kryształków moczanu sodowego w stawach wywołujące ataki dny moczanowej - w okresie późnym nastoletnim i wczesnej dorosłości (odczuwane jako ból stawów z towarzyszącym obrzękiem i zaczerwienieniem skóry nad stawem)
- skoliozy, złamania, zwichnięcie bioder, przykurcze stawowe
- akumulowanie kryształków moczanowych w chrząstkach stawów i uszu, co doprowadza do tworzenia się guzków dnawych u dzieci starszych
układu moczowego
- powstawanie kamieni nerkowych już w okresie niemowlęcym
- wydalanie nadmiaru kwasu moczowego pod postacią moczanu sodu
- możliwość wystąpienia krwiomoczu z powodu podrażnienia układu moczowego przez kamienie
- częste infekcje układu moczowego z powodu kamicy nerkowej
- upośledzenie funkcji nerek i zagrożenie niewydolnością nerek
pozostałe
- samookaleczanie się, powodujące ciężki stan zapalny błony śluzowej oraz przyzębia w konsekwencji wiodący do utraty zębów.
- niedowaga w odniesieniu do norm charakterystycznych dla określonego wieku
- trudne leczenie infekcji
- niedokrwistość megaloblastyczna
W procesie diagnostycznym należy przeprowadzić rzetelny wywiad chorobowy co do objawów i zaburzeń genetycznych występujących w rodzinie. Przydatne jest także zbadanie poziomu kwasu moczowego we krwi (u zdrowych osób poziom kwasu moczowego powinien mieścić się w granicach 180–420 µmol/l (3–7 mg/dl)) i w moczu, a także skierowanie na konsultacje: pediatryczną, nefrologiczną, genetyczną, neurologiczną, psychiatryczną i psychologiczną oraz inne w zależności od potrzeb. Brak enzymu fosforybozylotransferazy hipoksantynowo-guaninowej w komórkach wszystkich tkanek potwierdza diagnozę. Wykonywane są też badania genetyczne.
Diagnostyka prenatalna powinna zostać zaoferowana rodzinom z dodatnim wywiadem w kierunku zespołu i znaną mutacją (określenie poziomu enzymu). Badanie nosicieli jest również możliwe poprzez wykonanie badań genetycznych i trzeba je zaproponować.
Różnicując zespół Lescha-Nyhana bierzemy pod uwagę zwłaszcza choroby, w których obserwowane jest samookaleczanie, zaburzenia neurologiczne i rozwojowe:
- rodzinna dysautonomia,
- zespół Cornelii de Lange.
Możliwości leczenia
Na podstawie:
Zespół Lescha-Nyhana na chwilę obecną jest niewyleczalny, a postępowanie skupia się na łagodzeniu objawów. Leczenie wymaga skoordynowanych działań wielu specjalistów, w tym genetyka, pediatry, internisty, nefrologa, ortopedy, psychiatry, psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka i pielęgniarki.
W celu obniżenia poziomu kwasu moczowego prowadzona jest farmakoterapia allopurynolem. Należy jednak wiedzieć, że ten rodzaj leczenia nie wpływa w żaden sposób na objawy neurologiczne i zachowanie. Wdrażana jest także dieta ubogopurynowa.
Kamienie w nerkach mogą zostać rozbite podczas zabiegu litotrypsji pozaustrojowej. Leczenie infekcji (płucnych) u pacjentów z zespołem Lescha-Nychana może być utrudnione. W przypadku spastyczności stosowany jest baklofen i benzodiazepiny np. diazepam.
Zaburzenia zachowania i samookaleczenia wymagają specjalistycznego podejścia. Terapeuci wdrażają techniki mające na celu zredukowanie tych zachowań i ich skutków. Korzystna okazuje się farmakoterapia (risperidon, gabapentyna, diazepam), a także stosowanie środków przymusu bezpośredniego, by ograniczyć zranienia. Gryzienie ust i palców można opanować poprzez stosowanie specjalnych ochraniaczy na zęby. Proponowane są również ekstrakcje zębów. Zdarza się, że pacjent sam prosi o to, by go unieruchomić. Dobre efekty uzyskano po próbach leczenia zaburzeń behawioralnych wiodących do samookaleczeń toksyną botulinową i przewlekłą stymulacją gałki bladej wewnętrznej. Wraz z wiekiem zachowania te mogą zmniejszyć swoje nasilenie, a nawet zaniknąć.
Większość mężczyzn z tym zespołem dożywa 3.-4. dekady życia, a główną przyczyną zgonu jest zachłystowe zapalenie płuc i powikłania przewlekłej kamicy nerkowej. Zgon może też wystąpić nagle, bez uchwytnej przyczyny.
Na podstawie:
- National Organization for Rare Disorders. Lesch-Nyhan syndrome, 2015
- Genetics Home Reference. Lesch-Nyhan syndrome. 2013
- Katarzyna Emerich, Monika Maślińska-Brazulewicz, Dominika Przybyłka. Aspekt stomatologiczny w zespole Lescha-Nyhana - opis przypadku. Magazyn Stomatologiczny 7-8/2014
- Bartuzi Z., Gawrońska-Ukleja E., Żbikowska Gotz M. et all. Zaburzenia immunologiczne u chorego z zespołem Lescha – Nyhana i zapaleniem płuc. Alergia Astma Immunol. 2006;11(3):168-171.
Komentarze
Prześlij komentarz