Zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera
Zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera jest rzadko występującą wadą wrodzoną dotykającą wyłącznie kobiety. Jednocześnie jest najczęstsza wadą układu rozrodczego diagnozowaną u dziewczynek. Polega na występowaniu hipoplazji (niedorozwoju) lub aplazji (niewykształceniu się) macicy i pochwy. Niepokojącym objawem mogącym świadczyć o zespole jest brak miesiączki u dziewcząt, które ukończyły 16. rok życia. Kobiety z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera mają prawidłowy kariotyp żeński (46,XX) i zachowane funkcje hormonalne jajników. U niektórych kobiet występują jednak wady w obrębie innych narządów, m.in. nerek i szkieletu. Zespół MRKH nie odbiera kobietom szans na posiadanie potomstwa, czy też satysfakcjonujące życie seksualne. Jednak jest to utrudnione, zwłaszcza w krajach, w których za kontrowersyjne uważa się nowoczesne techniki wspomagania rozrodu.
Synonimy:
- congenital absence of the uterus and vagina (CAUV),
- genital renal ear syndrome (GRES),
- MRKH syndrome,
- Mullerian agenesis,
- Mullerian aplasia,
- Mullerian dysgenesis,
- Rokitansky syndrome.
Rozpowszechnienie: 1 na 4500 żywo urodzonych dziewczynek.
Przyczyny i dziedziczenie
Przyczyny zespołu MRKH nie zostały jeszcze poznane, ale prawdopodobnie wynika on z czynników genetycznych i środowiskowych. Dotychczas nie zidentyfikowano żadnych genów związanych z zespołem MRKH.
Wady układu rozrodczego w przypadku tego zespołu są spowodowane niedorozwojem przewodów Müllera. W okresie embrionalnym, z przewodów Müllera powstają: macica, szyjka macicy, jajowody i górna częćśc pochwy. Nie wiadomo jeszcze dlaczego dochodzi do niedorozwoju przewodów Müllera. Nie stwierdzono związku pomiędzu wystąpieniem zespołu, a chorobami matki i stosowaniem przez nią leków podczas ciąży. Nie jest także jasne dlaczego jedne kobiety mają wady narządów trzewnych, a drugie tylko układu rozrodczego.
Większość kobiet z zespołem MRKH ma ujemny wywiad chorobowy w rodzinie, czyli wcześniej żadna kobieta w rodzinie nie miała tego zespołu. Rzadko jest również przekazywany z pokolenia na pokolenie. Obraz kliniczny zespołu nie jest wtedy taki sam u każdej kobiety, przez co niejasny jest sposób dziedziczenia. W niektórych rodzinach występuje autosomalny dominujący mechanizm dziedziczenia.
Objawy i diagnostyka
Zespół MRKH może zostać zdiagnozowany w okresie prenatalnym. Jednak na ogół jest rozpoznawany później. Jak wspomniano wcześniej, objawem wskazującym na zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera jest niepojawianie się miesiączki u dziewczyn po 16. roku życia.
W badaniu ginekologicznym i USG (przezbrzusznym i transrektalnym) stwierdza się brak pochwy i/lub macicy. Zewnętrzne narządy płciowe, piersi, charakterystyczne owłosienie, poziom hormonów, poziom libido i czynność jajników są normalne. U dziewcząt, które mają zachowaną szczątkowo macicę możliwe jest odczuwanie bólu w okolicach podbrzusza i miednicy. Kobiety z zespołem MRKH nie są w stanie zajść w ciążę i ją utrzymać. Są zatem uznawane za "niepłodne".
Pozostałe wady, które mogą wystąpić obejmują:
- nerki (nieprawidłowa budowa i rozmieszczenie, jednostronna agenezja nerki),
- serce,
- szkielet (wady kręgów),
- niedosłuch.
Zespół nie wpływa na długość życia. Jednakże znacząco może oddziaływać na równowagę psychiczną, tożsamość płciową, ekspresję seksualną jak i zdrowie fizyczne pacjentek.
W zespole Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera typu I obserwuje się tylko wady układu rozrodczego, a w typie II oprócz wad układu rozrodczego stwierdza się wspomniane wady układu moczowego i ewentualnie jajników. Z typem II zespołu MRKH mogą współwystępować:
- zespół Klippel-Feila,
- zespół Di-Georga,
- deformacja Sprengla (charakterystyczne wysokie ustawienie łopatek).
Typ MURCS (MU)llerian, (R)enal, (C)ervicothoracic (S)omite abnormalities) charakteryzuje się współwystępowaniem wad nerek, układu kostnego, serca, dużych naczyń i osłabienia mięśni.
Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest rzetelne badanie przedmiotowe, podczas którego można stwierdzić brak pochwy i/lub macicy. W celach diagnostycznych wykonywane są laparoskopie oraz badania obrazowe, w tym USG narządów rodnych (przezbrzuszne i transrektalne) i jamy brzusznej, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa i ECHO serca. Wady słuchu powinny być określone za pomocą badania audiometrycznego. Funkcjonowanie psychoseksualne można spróbować opisywać na podstawie wywiadu, obserwacji, czy też wykonując m.in. ankiety z uwzględnieniem Inwentarza Płci Psychologicznej, Kwestionariusza Samooceny Rosenberga, Minesockiego Wielowymiarowego Inwentarza Osobowości 2, Kwestionariusza Postaw wobec Ciała oraz Testu Apercepcji Tematycznej, Rysunku Postaci Ludzkiej i Rysunku Rodziny.
Diagnostyka różnicowa:
- zespół McKusick-Kaufmana,
- zespół niewrażliwości na androgeny,
- hiperandrogenizm i aplazja przewodów Müllera,
- skojarzenie wad nerek, genitaliów i ucha środkowego,
- zespół WTN4,
- zespół Goldenhara,
- asocjacja VACTERL,
- zespół Turnera.
Możliwości leczenia
Opieka medyczna nad dziewczynami i kobietami z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera powinna być wielospecjalistyczna. Dziewczyna powinna znaleźć się pod opieką doświadczonego pediatry, ginekologa dziecięcego (później ginekologa), jak również skonsultowana przez endokrynologa, ortopedę, chirurga, laryngologa, a w razie potrzeb u psychologa i seksuologa.

Istnieją również nieoperacyjne metody leczenia, stosowane u kobiet, które posiadają w pewnym stopniu ukształtowaną pochwę. Są również stosowane po opreacyjnym wytworzeniu sztucznej pochwy. Przykładową jest metoda Francka polegająca na stosowaniu rozszerzaczy pochwy (wielomiesięcznie, każdego dnia przez minimum 20 minut).
Obserwacja kliniczna i regularna aktywność płciowa są niezbędne dla uzyskania pomyślnego wyniku leczenia. Kobiety z zespołem MRKH nie są w stanie samodzielnie donosić ciążę, zatem powinno się zapewnić dostęp do adopcji, czy też metod wspomagania rozrodu, w tym in vitro i możliwości korzystania z tzw. "matek zastępczych".
Aktualnie na świecie prowadzona jest działalność badawcza w zakresie przeprowadzania przeszczepów macicy u kobiet, co przybliżyłoby realizację marzenia wielu kobie z zespołem MRHK na zajście w ciążę i bezpieczne donoszenie jej do samego końca.
Na podstawie:
- Dłuski E. et all. Wartość laparoskopii w rozpoznawaniu i leczeniu zespołu Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser u dziewczynek. © Borgis - Nowa Pediatria 2/2003, s. 118-120
- Beisert M. et all. Seksualność kobiety z zespołem Mayera-Rokitanskyego-Küstera-Hausera – opis przypadku.Ginekol Pol. 2013, 84, 811-814
- Gontarczyk K. et all. Specyficzne problrmy pielęgnacyjne osób z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera. Journal of Public Health, Nursing and Medical Care. No.1/2012 (44-47)
- Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH) syndrome. National Organization for Rare Diseases. 2014
- Genetics Home Reference. MRKH Syndrome. 2015 Dostęp z dn. 15.08.2015
- Morcel K. MRKH Syndrome. Orphanet. 2015 Dostęp z dn. 15.08.2015
- Zespolrokitanskyego.pl Dostęp z dn. 15.08.2015
Warto odwiedzić stronę:
Ciasteczka MRKH upieczone z okazji naszego
corocznego wydarzenia
Komentarze
Prześlij komentarz