Analgezja wrodzona - całkowite nieodczuwanie bólu...

Ból jest doświadczeniem zmysłowym odczuwanym jako nieprzyjemne, powstającym w odpowiedzi na uszkodzenie jakiejś tkanki organizmu np. przecięcie skóry, złamanie kości. Odczuwanie bólu wpływa na nasze samopoczucie i może ograniczać codzienne funkcjonowanie, dlatego z nim walczymy stosując leki przeciwbólowe i najróżniejsze metody naturalne. Walka z bólem nie dotyczy jednak tych osób, które cierpią z powodu analgezji wrodzonej.
Rozpowszechnienie: brak danych
Przyczyny i dziedziczenie: mutacja w genie SCN9A, locus 2q24. Gen ten koduje napięciowo zależny kanał sodowy odgrywający ważne role w sygnalizacji nocyceptywnej (nocycepcja - zmysł bólu). Odpowiada on za przekazywanie impulsów bólowych do naszego mózgu. Mutacje w tym genie są związane z pierwotną erytmelagią, kanałopatią - związaną z niewrażliwością na ból i zespołem napadowego bólu ekstremalnego.
Objawy kliniczne
Ludzie z analgezją wrodzoną odczuwają wszelkie bodźce niebólowe, zatem dotyk, łaskotanie, głaskanie, przyjemne ciepło i zimno. Nie odczuwają bodźców bólowych, jak uderzenie, oparzenie, odmrożenie, skaleczenie, przebicie, złamanie kości kończyn itd.
Dzieci mogą dożyć dorosłości, ale wówczas gdy są pod stałą opieką drugiej osoby, która będzie śledzić każdy krok swego podopiecznego i ratować go od upadku. Dzieci i dorośli z analgezją wrodzoną niestety żyją krócej z uwagi na ryzyko niezauważenia urazu i związanego z tym nieobronienia się przed szkodliwym bodźcem.
Postępowanie
Choroba jest niewyleczalna. Zarówno dzieci i dorośli z analgezją wrodzoną muszą uważać i być nauczeni wcześniej przewidywać skutki swojej aktywności. Dzieci wymagają troskliwej opieki i praktycznie nie opuszczania nawet na krok.Warto też zabezpieczać ciało osoby chorej specjalnymi ochraniaczami i kaskami, zrezygnować z wysokiego łóżka na rzecz materaca położonego bezpośrednio na podłodze, zniwelować progi w domu, a także kable na podłodze i przesuwalne dywaniki. W przypadku dzieci szczególnie pamiętamy o odseparowaniu ich od źródeł ognia. Wszelkie przedmioty, które dziecko mogłoby zrzucić na siebie np. ze stołu lub szafki, muszą być ułożone poza zasięgiem ręki dziecka.
Mam pytanie na ten temat. Mam coś takiego, że nie czuję gdy się zranie, gdy ktoś mnie uderzy. Nawet gdy potrącił mnie samochód nic nie czułam. Jednakże jest tak, iż nie odczuwam bólu..zewnętrznego. Czuję natomiast ból wewnętrzny. Czy to też może być jakiś rodzaj tejże choroby?
OdpowiedzUsuńZależy co rozumiesz przez ból wewnętrzny.
UsuńChodzi o emocjie czy np że Cię brzuch boli
Faktycznie rzadka choroba... nie wiadomo, czy złą czy dobra.
OdpowiedzUsuńNapewno zła bo nie czuje się bólu, co może wywołać przedwczesna śmierć. Jednak, na łożu śmierci kiedy ból jest bardzo duży a nie ma możliwości na wyleczenie, było by zjawiskiem bardzo pożądanym, umrzęć bez jakiegokolwiek bólu.
OdpowiedzUsuń