czwartek, 22 sierpnia 2013

Kołdra sensoryczna czyli kołdra z obciążeniem

Kiedyś podczas spotkania  trójką przebojowych Mam, które łączy posiadanie córeczek z zespołem Retta, dowiedziałam się od jednej z nich o czymś takim jak kołdra sensoryczna. Miałam też ją w rękach - faktycznie "trochę" waży. W jakim celu stosowane są kołderki z obciążeniem? Po to, aby stymulować układ proprioceptywny, czyli czucie głębokie. Taki nacisk zwiększa świadomość ciała dziecka, łagodzi pobudzenie, a także poprawia koncentrację i uwagę, wycisza, rozluźnia, zmniejsza zachowania autostymulacyjne, a nawet redukuje uczucie lęku.

Można powiedzieć, że kołderka obciążeniowa to forma terapii zwanej integracją sensoryczną, która wykorzystuje ucisk na ciało i masaże, co pozwala dziecku na uspokojenie się i "poskładanie myśli". Głęboki ucisk prawdopodobnie sprzyja produkcji neuroprzekaźników, tym serotoniny, która znana jest jako hormon szczęścia (poprawia nastrój, łagodzi ból, relaksuje) oraz noradrenaliny i adrenaliny.


Cechy dobrej kołderki obciążeniowej


1. Wykonana z naturalnych materiałów, o ulubionym przez dziecko kolorze.

2. Kołderka przylega do ciała dziecka - nie jest sztywna.

3. Materiał obciążeniowy rozłożony równomiernie.

4. Kołderka dostosowana do wzrostu dziecka.

5. Waga kołderki nie może przekraczać 10% masy ciała dziecka. Dla kogo kołderka sensoryczna?

Kołderka z obciążeniem może okazać się pomocna w łagodzeniu napięcia u dzieci z ADHD i innymi zaburzeniami przebiegającymi z nadpobudliwością; autyzmem, zespołem Downa, zespołem Retta, mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami w koncentracji i uwagi, atakach agresji i złości, zaburzeniami koordynacji ruchowej, nikłej sprawności ruchowej, chorobie lokomocyjnej, trudnościami z samoobsługą, opóźnieniem mowy, wadami wymowy, nadwrażliwością dotykową (m.in. trudności manualne), czy też nadmiernym wyciszeniu i spowolnieniu dziecka.

Gdzie ją dostać?

Pod kołderką można spać i odpoczywać w ciągu dnia. Ciekawym i dobrym rozwiązaniem na dzień jest także stosowanie kamizelki z obciążeniem. Kołderkę z obciążeniem można wykonać samodzielnie lub też zakupić gotową. Jeśli chcemy samodzielnie ją uszyć będą nam potrzebne: pościel dla niemowlęcia lub dwa kawałki materiału pościelowego (o długości około 110-120cm i szerokości około 100cm) oraz wyliczona ilość żwirku antyalergicznego, gorczycy bądź też suchej fasoli lub groszku. Dwa kawałki materiału zszywamy ze sobą z trzech stron, czwarty, krótszy bok zostawiając otwarty. Następnie równolegle do dłuższych boków przeszywamy kołderkę na całej jej długości, tworząc "tunele-kieszenie" o szerokości około 10-12cm. Następnie, gdy już mamy gotowe wszystkie kieszenie, wsypujemy do nich pierwszą porcję materiału obciążającego, zwykle nie więcej niż pół szklanki. Po nasypaniu pierwszej porcji wypełnienia do "tuneli" przeszywamy je w poprzek, zaszywając wszystkie kieszonki (można najpierw sfastrygować, by wypełnienie się nie wysypywało), tak żeby powstały luźne kwadraty z wypełnieniem. W ten sposób utworzymy pierwszy "rząd" kwadratów. Przechodzimy więc do utworzenia kolejnego, dopóki starcza materiału i wypełnienia. Warto stosować mocne szwy i mocne nici.


Inne nazwy kołdry z obciążeniem: 

pled obciążony, pled obciążeniowy, pled terapeutyczny, kołdra obciążona, kołdra obciążeniowa, kołdra sensoryczna, kołdra terapeutyczna, ciężka kołdra, kołdra gorczycowa.